Papuu-Novou Guineu postihlo mohutné zemětřesení

ČTK ČTK
1. 5. 2015 10:56
Zatím nejsou informace o hmotných škodách či případných zraněných.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Port Moresby - Dvě mohutná zemětřesení o síle 6,7 a 7,1 stupňů dnes zasáhla Papuu-Novou Guineu. Zatím nejsou informace o hmotných škodách či případných zraněných.

Varování před tsunami úřady brzy odvolaly.

Tichomořský stát byl otřesy podobné intenzity zasažen již ve čtvrtek, aniž by bylo vydáno varování na hrozící přívalovou vlnou.

Americký geologický ústav USGS uvedl, že dnešní otřesy vycházely z hloubky 61 kilometrů a jejich epicentrum bylo situováno 128 kilometrů jižně od města Rabaul na ostrově Nová Británie.

Rabaul leží ve stínu aktivní sopky Mount Tavurvur a v roce 1994 bylo město zdevastováno mocným výbuchem tohoto vulkánu, napsala agentura Reuters.

V sobotu mocné zemětřesení o síle 7,8 stupně postihlo Nepál a okolní země. Podle poslední bilance si vyžádalo přes 6200 mrtvých.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy