Barcelona - Papež Benedikt XVI. v neděli posvětil světoznámý barcelonský chrám Sagrada Família (Svatá rodina) architekta Antoni Gaudího. Kostel je považován za symbol tradičních rodinných hodnot, které v následné nedělní mši také papež obhajoval. Nevyhnul se nepřímé kritice interrupcí a sňatků homosexuálů.
Kromě desítek tisíc nadšených věřících čekaly v katalánské metropoli na papeže asi dvě stovky homosexuálů a lesbiček, kteří se před projíždějící kolonou ostentativně líbali.
Posvěcením katedrály Benedikt XVI. dovedl proceduru zasvěcení stavby do jejího trvalého stadia. Podle představ církve a věřících teprve posvěcením kostela jsou v něm modlitby lépe vyslyšeny, neboť místo je "obýváno Boží přítomností".
Gaudího projekt je rozestavěný od roku 1882 a ačkoliv patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím Barcelony, svému původnímu účelu nikdy nesloužil.
Pohádková stavba zůstala nedokončena poté, co Gaudí v roce 1926 zemřel. Současné plány hovoří o tom, že kostel má být definitivně, se vším všudy, hotov v roce 2025.
Podle Vatikánu papež po odsloužení mše vzdá přímo na místě hold slavnému architektovi. "Benedikt bude hovořit na téma dialogu mezi uměním a vírou,"" řekl mluvčí Vatikánu Federico Lombardi.
Gaudí věnoval bazilice mnoho let úsilí, ani jeho tragická smrt pod koly tramvaje stavbu nezastavila.
Katastrofu pro tento projekt ale přinesla španělská občasná válka. Práce se zastavily a Gaudího nákresy zmizely neznámo kam, samotná stavba byla poničena.
Rekonstrukce a další práce pak probíhaly velmi pomalu a podíleli se na nich různí architekti. Výsledná bazilika tak není totožná s původním Gaudího návrhem.
Benedikt XVI. navštívil Španělsko jako hlava katolické církve už v roce 2006. Jeho vztahy se španělskou socialistickou vládou premiéra José Luis Rodrigueze Zapatera jsou ale špatné, protože Zapaterův kabinet legalizoval svatby homosexuálů a zjednodušil možnost potratů.
V katalánském městě hodlají homosexuálové Benedikta uvítat protestní demonstrací.
Barcelona byla svědkem návštěvy hlavy římskokatolické církve naposledy před osmadvaceti lety, kdy přijel Jan Pavel II.