Ozonová vrstva se uzdravuje, po letech konečně tloustne

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
1. 4. 2012 9:58
Z vesmíru proniká na zeměkouli mnohem méně škodlivého záření než dříve
Síla ozonové vrstvy v posledních letech výrazně narostla.
Síla ozonové vrstvy v posledních letech výrazně narostla. | Foto: Archiv NASA

Hamburk - Přízrak ozonových děr, kterými proniká na zeměkouli nebezpečné ultrafialové záření, strašil svět od okamžiku, kdy se o nich v 80. letech minulého století začalo intenzivněji mluvit.

Loni na jaře upozorňovali vědci na rychle se zvětšující ozonovou díru nad arktickými oblastmi.

Letos přišla ale po dlouhých letech Jobových zvěstí první dobrá zpráva. Celková síla ozonové vrstvy se na základě dlouhodobých měření zvětšila. Přispělo k tomu podle všeho celosvětové embargo na výrobu a používání freonů, halogenderivátů uhlovodíků obsahujících v prvé řadě fluor.

Ty se dříve v hojné míře používaly ve sprejích a chladicích zařízeních. V roce 1987 rozhodla OSN na základě tzv. Montrealského protokolu o tom, že budou zakázány.

Ozonová vrstva, která chrání zeměkouli před zářením z vesmíru, se začala výrazněji zacelovat někdy na podzim roku 2010.

Studie, kterou před nedávnem uveřejnila v časopise Atmospheric Chemistry and Physics skupina vědců okolo Christose Zerefose ze Střediska pro výzkum atmosféry působícího při řecké Akademii věd, prokázala, že rakovinu povzbuzující ultrafialové záření, dopadající na Zemi, se v uplynulých letech výrazně zeslabilo.

O čtyři procenta méně

Své tvrzení opírá Zerefos a jeho tým o měření, která byla v letech 1990 až 2011 uskutečněna na celkem dvanácti observatořích v Evropě, Kanadě a Japonsku.

Atmosférou teď proniká méně ultrafialového záření podporujícího vývin rakoviny kůže.
Atmosférou teď proniká méně ultrafialového záření podporujícího vývin rakoviny kůže. | Foto: NASA/SDO

"Výsledky jsou velmi povzbuzující," citoval deník Spiegel on-line Markuse Rexe z Institutu Alfreda Wegenera ve východoněmecké Postupimi. Rex sám se na studii nepodílel, je ale přesvědčen, že nárůst tloušťky ozonové vrstvy je přímým důsledkem Montrealského protokolu.

"Je velmi dobrou zprávou, že na hustě osídlené oblasti dopadá méně nebezpečného záření," zdůraznil Zerefos.

Ve srovnání s rokem 2007, kdy měřicí stanice vůbec poprvé nezaznamenaly žádný výrazný úbytek ozonové vrstvy jako celku, dopadalo loni na zemský povrch o čtyři procenta ultrafialového záření méně.

Zlepšovat se stav ozonové vrstvy začal vlastně již roku 1995, v následujících dvanácti letech ale efekt výrazného úbytku freonů v atmosféře paradoxně zbrzdila zlepšující se čistota ovzduší, která průniku ultrafialového záření naopak napomáhala.

Rex nicméně varuje, že zejména v jarních měsících hrozí tak jako dříve, že po delším pobytu na slunci může u některých osob dojít ke vzniku melanomu kůže.

Právě loni na jaře se na čas rozšířila plocha ozonové díry nad Arktidou. Nakonec se rovnala pětinásobné rozloze Spolkové republiky. K jejímu vývinu přispělo výrazné ochlazení horních vrstev atmosféry v oblasti Jižního pólu. Ozon se začíná rozkládat při teplotě mínus 78 stupňů Celsia.

Vědci jsou přesvědčeni, že v horních vrstvách atmosféry napomáhají poklesu teplot emise CO2, které v nižších výškách vedou naopak k postupnému globálnímu nárůstu teplot.

Podle propočtů Světové meteorologické organizace bude trvat nicméně ještě několik desetiletí, než se zemská atmosféra zbaví definitivně negativního vlivu freonů, které kdysi unikly do ovzduší.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

USK Praha porazilo s navrátivšími Američankami Szekszárd 83:56

Basketbalistky USK Praha zvítězily v domácím utkání 3. kola Evropské ligy nad maďarským Szekszárdem jednoznačně 83:56 a získaly druhou výhru v tomto ročníku prestižní soutěže.

Nejlepší střelkyní českých mistryň byla s 18 body navrátivší se americká pivotka Brionna Jonesová, její krajanka Alyssa Thomasová pak se 14 body a 10 doskoky zaznamenala double double. Hostům nestačilo ani 15 bodů Zaly Friškovecové a prohrály v Eurolize i třetí zápas.

V dalším utkání skupiny A zavítá pražský celek na hřiště úřadujícího šampiona Jekatěrinburgu. Tam sehraje duel 27. října.

Aktualizováno před 6 hodinami

Požár v budově spalovny v Malešicích se podařilo uhasit, škoda dosáhne stovek milionů

V jedné z budov spalovny v pražských Malešicích ve středu odpoledne hořela technologie, požár způsobil podle odhadu škodu za stovky milionů korun. Příčinu ohně určí vyšetřování. Sdělil to mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Mluvčí Pražských služeb Radim Mana řekl, že spalovna je mimo provoz a minimálně ve čtvrtek to tak zůstane, odpad bude převážen jinam. Potvrdil i odhad škody.

"Ve spalovně došlo k požáru odstavené technologie na čištění spalin v pětipatrové technologické budově o rozměru 30 krát 40 metrů, která procházela rekonstrukcí technologií. S ohledem na počet jednotek byl vyhlášen třetí stupeň poplachu," uvedl Kavka. Zasahovalo deset profesionálních a devět dobrovolných jednotek, používaly také výškovou techniku. Na další budovy se oheň nerozšířil.

Černý kouř byl vidět z velké dálky. Chemická služba podle Kavky měřila zplodiny ohně v několika zasažených částech Prahy, například v Dolních Počernicích, Satalicích, Vinoři, Kyjích a na Černém Mostě, překročení norem ale nezjistila. "Po dobu zásahu byl však ve zmíněných oblastech cítit zápach po požáru a obyvatelům bylo doporučeno nevětrat," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pokrok v kauze Pandora Papers. Úřad zjišťuje, jestli Babiš nespáchal přestupek zamlčením majetku

Černošický městský úřad zjišťuje, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku v takzvané kauze Pandora Papers. Úředníci požádali o součinnost ministerstvo spravedlnosti, uvedl ve středu web iROZHLAS.cz. Babiš už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního.

Kauza Pandora Papers se zabývá děním kolem společností v daňových rájích. Podle mezinárodního novinářského týmu poslal premiér Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem. Podle zákona o střetu zájmů je přitom neúplné oznámení majetku veřejného funkcionáře přestupek, za který hrozí pokuta do výše 50 000 korun, informoval iROZHLAS.cz.

Černošický úřad proto oslovil ministerstvo spravedlnosti, které vidí v tomto případě jako takzvaný evidenční orgán. Ministerstvo by podle úřadu mělo mít možnost získat dokumenty, zda premiér vlastnil nebo vlastní nemovitosti nebo firmy v zahraničí, případně v jakém období je vlastnil.

"Následně by ministerstvo mělo posoudit, zda tyto nemovitosti nebo firmy uvedl v oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů a pokud nikoli, mělo by tuto informaci jako podezření z přestupku oznámit úřadu příslušné obce s rozšířenou působností," uvedl úřad na webu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy