Oteplování může do konce století vyhubit tisíce druhů

Roman Gazdík
25. 10. 2007 9:35
Oxid uhličitý způsobil vymírání i v minulosti
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

York - Globální oteplování by mohlo už během několika příštích generací způsobit vymření velkého počtu živočišných a rostlinných druhů. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikoval časopis britské Královské společnosti.

Autoři této studie přinesli poprvé důkazy o tom, že existuje vztah mezi teplotními podmínkami na Zemi a množstvím fauny a flóry, které ji obývá. Čím je na Zemi tepleji, tím větší nebezpečí zvířatům a rostlinám hrozí.

Už to tady bylo

"Analyzovali jsme fosílie z posledních 520 milionů let a zjistili jsme, že celkové množství živočišných a rostlinných druhů bylo relativně nízké během teplých "skleníkových" období. Spousta z nich navíc v tu dobu zanikala, i když se zároveň rodily druhy nové," píše se v úvodu studie, kterou vypracovala univerzita v anglickém Yorku.

Ve zkoumaném období, které jde od současnosti až k prvohorním trilobitům, je známo pět epoch masivního vymírání fauny a flóry. Čtyři z těchto období byla "skleníková", pouze vymření dinosaurů bylo pravděpodobně způsobeno srážkou Země s asteroidem.

Další katastrofa?

Vědci připouštějí, že jejich výzkum dávné minulosti může být použit i jako prognóza do budoucnosti.

"Tyto nálezy jsou platné jak pro život na souši, tak pro život v moři... naše závěry mohou mít důsledky pro vymírání a změny biodiverzity během budoucího oteplování klimatu," píše se ve studii.

Podle autora jiného výzkumu, jehož výsledky mají být podle agentury AP předneseny v neděli, je možné ustavit pojítko mezi vymíráním druhů a množstvím oxidu uhličitého v ovzduší.

Oxid uhličitý otepluje oceány, ze kterých tak uniká kyslík. To podle vědce Petera Warda vyhovuje mikrobům, jejichž jedovaté výměšky mohou otrávit vodu.

V jednom ze "skleníkových období" - na přelomu prvohor a druhohor - vymřelo 95 procent zemských druhů. A vědci upozorňují na to, že k něčemu podobnému by mohlo dojít i v budoucnosti.

"Pokud by došlo k nejhoršímu, mohli bychom toho být svědky i v příštím století," připustil pro televizi BBC Peter Mayhew z univerzity v Yorku.

 

Právě se děje

Další zprávy