Oteplování může do konce století vyhubit tisíce druhů

Roman Gazdík
25. 10. 2007 9:35
Oxid uhličitý způsobil vymírání i v minulosti
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

York - Globální oteplování by mohlo už během několika příštích generací způsobit vymření velkého počtu živočišných a rostlinných druhů. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikoval časopis britské Královské společnosti.

Autoři této studie přinesli poprvé důkazy o tom, že existuje vztah mezi teplotními podmínkami na Zemi a množstvím fauny a flóry, které ji obývá. Čím je na Zemi tepleji, tím větší nebezpečí zvířatům a rostlinám hrozí.

Už to tady bylo

"Analyzovali jsme fosílie z posledních 520 milionů let a zjistili jsme, že celkové množství živočišných a rostlinných druhů bylo relativně nízké během teplých "skleníkových" období. Spousta z nich navíc v tu dobu zanikala, i když se zároveň rodily druhy nové," píše se v úvodu studie, kterou vypracovala univerzita v anglickém Yorku.

Ve zkoumaném období, které jde od současnosti až k prvohorním trilobitům, je známo pět epoch masivního vymírání fauny a flóry. Čtyři z těchto období byla "skleníková", pouze vymření dinosaurů bylo pravděpodobně způsobeno srážkou Země s asteroidem.

Další katastrofa?

Vědci připouštějí, že jejich výzkum dávné minulosti může být použit i jako prognóza do budoucnosti.

"Tyto nálezy jsou platné jak pro život na souši, tak pro život v moři... naše závěry mohou mít důsledky pro vymírání a změny biodiverzity během budoucího oteplování klimatu," píše se ve studii.

Podle autora jiného výzkumu, jehož výsledky mají být podle agentury AP předneseny v neděli, je možné ustavit pojítko mezi vymíráním druhů a množstvím oxidu uhličitého v ovzduší.

Oxid uhličitý otepluje oceány, ze kterých tak uniká kyslík. To podle vědce Petera Warda vyhovuje mikrobům, jejichž jedovaté výměšky mohou otrávit vodu.

V jednom ze "skleníkových období" - na přelomu prvohor a druhohor - vymřelo 95 procent zemských druhů. A vědci upozorňují na to, že k něčemu podobnému by mohlo dojít i v budoucnosti.

"Pokud by došlo k nejhoršímu, mohli bychom toho být svědky i v příštím století," připustil pro televizi BBC Peter Mayhew z univerzity v Yorku.

 

Právě se děje

před 14 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 16 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy