Oteplování může do konce století vyhubit tisíce druhů

Roman Gazdík
25. 10. 2007 9:35
Oxid uhličitý způsobil vymírání i v minulosti
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

York - Globální oteplování by mohlo už během několika příštích generací způsobit vymření velkého počtu živočišných a rostlinných druhů. Vyplývá to z výsledků studie, kterou publikoval časopis britské Královské společnosti.

Autoři této studie přinesli poprvé důkazy o tom, že existuje vztah mezi teplotními podmínkami na Zemi a množstvím fauny a flóry, které ji obývá. Čím je na Zemi tepleji, tím větší nebezpečí zvířatům a rostlinám hrozí.

Už to tady bylo

"Analyzovali jsme fosílie z posledních 520 milionů let a zjistili jsme, že celkové množství živočišných a rostlinných druhů bylo relativně nízké během teplých "skleníkových" období. Spousta z nich navíc v tu dobu zanikala, i když se zároveň rodily druhy nové," píše se v úvodu studie, kterou vypracovala univerzita v anglickém Yorku.

Ve zkoumaném období, které jde od současnosti až k prvohorním trilobitům, je známo pět epoch masivního vymírání fauny a flóry. Čtyři z těchto období byla "skleníková", pouze vymření dinosaurů bylo pravděpodobně způsobeno srážkou Země s asteroidem.

Další katastrofa?

Vědci připouštějí, že jejich výzkum dávné minulosti může být použit i jako prognóza do budoucnosti.

"Tyto nálezy jsou platné jak pro život na souši, tak pro život v moři... naše závěry mohou mít důsledky pro vymírání a změny biodiverzity během budoucího oteplování klimatu," píše se ve studii.

Podle autora jiného výzkumu, jehož výsledky mají být podle agentury AP předneseny v neděli, je možné ustavit pojítko mezi vymíráním druhů a množstvím oxidu uhličitého v ovzduší.

Oxid uhličitý otepluje oceány, ze kterých tak uniká kyslík. To podle vědce Petera Warda vyhovuje mikrobům, jejichž jedovaté výměšky mohou otrávit vodu.

V jednom ze "skleníkových období" - na přelomu prvohor a druhohor - vymřelo 95 procent zemských druhů. A vědci upozorňují na to, že k něčemu podobnému by mohlo dojít i v budoucnosti.

"Pokud by došlo k nejhoršímu, mohli bychom toho být svědky i v příštím století," připustil pro televizi BBC Peter Mayhew z univerzity v Yorku.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 38 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy