V oblastech, kde operuje Boko Haram, umírají hlady desítky tisíc lidí, varuje OSN

ČTK ČTK
30. 9. 2016 19:00
Podle OSN v západní Africe v oblastech, kde jsou aktivní radikálové z hnutí Boko Haram umírají hlady tisíce Afričanů. "Tragédie používání slova hladomor spočívá v tom, že když ho použijete, je zpravidla už příliš pozdě," citovala agentura Reuters humanitárního koordinátora OSN Tobyho Lanzera. Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchodě Nigérie a má od té doby na svědomí životy asi 20 tisíc lidí.
Hladomor, ilustrační foto
Hladomor, ilustrační foto | Foto: Reuters

Ženeva - V oblasti západní Afriky, kde působí radikálové z hnutí Boko Haram, umírají hlady desítky tisíc lidí. Na tiskové konferenci to uvedl humanitární koordinátor OSN Toby Lanzer. Zhruba 65 tisíc lidí se podle měřítka závažnosti hladomoru nachází v takzvané fázi pět, což znamená katastrofální situaci. Fáze pět se vyhlašuje v případě, že "hladovění, smrt a bída" jsou očividné.

"Tragédie používání slova hladomor spočívá v tom, že když ho použijete, je zpravidla už příliš pozdě," citovala agentura Reuters Lanzera, který v minulosti působil i v Jižním Súdánu, Dárfúru a Čečensku.

Boko Haram bojuje od roku 2009 na severovýchodě Nigérie a má od té doby na svědomí životy asi 20 tisíc lidí. Zhruba 2,6 milionu lidí uteklo ze svých domovů. Násilnostmi Boko Haram jsou zasaženy také okolní státy Niger, Čad a Kamerun.

"Pokud jde o mou první cestu mimo Maiduguri, nikde jinde jsem neviděl tolik dospělých, kteří byli tak vyčerpaní, že mohli sotva chodit," popsal Lanzer. Maiduguri je metropolí severonigerijského státu Borno, bašty radikálních milic Boko Haram. Jak uvedla jedna z humanitárních organizací, která v oblasti působí, její zaměstnanci objevili ve městě Bama hroby asi 430 dětí, které zemřely hlady v posledních týdnech.

Zemanova geopolitická ledabylost ve stylu „Amerika Afrika, paradajka paprika“ jednu podstatnou informaci nese, tvrdí komentátor Petr Honzejk. | Video: Petr Honzejk
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy