OSN odvolala velitele "modrých přileb" v Jižním Súdánu

ČTK ČTK
2. 11. 2016 0:01
Keňský generál Johnson Mogoa Kimani Ondieki, který velí 16 000 příslušníkům modrých přileb v Jižním Súdánu, byl odvolán. Stalo se tak na základě zprávy o vyšetřování červencových bojů v hlavním městě Jubě, během nichž mírové síly nedokázaly ochránit civilisty. Zpráva potvrdila stížnosti humanitárních pracovníků, že "modré přilby" odmítly zasáhnout, když vládní jednotky zaútočily na jejich tábor v Jubě, zabily místního novináře a znásilnily několik pracovnic.
Pan Ki-mun.
Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odvolal velitele mírových sil světové organizace v Jižním Súdánu, které nedokázaly během červencových bojů mezi vládními vojáky a bývalými povstalci v jihosúdánské metropoli Jubě ochránit civilisty. Oznámila to stanice BBC na svém webu.

Pan Ki-mun podle svého mluvčího "požádal o okamžité nahrazení velitele" 16 000 modrých přileb, kterým je keňský generál Johnson Mogoa Kimani Ondieki.

Stalo se tak na základě zprávy o vyšetřování červencových bojů v Jubě, které původně rozpoutala potyčka mezi stráží prezidenta Salva Kiira a ochránci sesazeného viceprezidenta Rieka Machara. Zpráva dala za pravdu stížnostem humanitárních pracovníků, že "modré přilby" odmítly zasáhnout, když vládní jednotky zaútočily na jejich tábor v Jubě, zabily místního novináře a znásilnily několik pracovnic.

Třídenní boje si vyžádaly nejméně 73 obětí, včetně dvacítky uprchlíků, nalézajících se pod ochranou OSN. Zahynuli také dva vojáci z mírového sboru.

Zpráva vytkla nedostatky ve velení mise, které vyvrcholily "zmatenou a neúčinnou reakcí na násilnosti". Mírový sbor, složený z čínských, etiopských, nepálských a indických vojáků, neoperoval pod jednotným velením, což vedlo k vydávání protichůdných rozkazů, a tak nakonec nebyla síla více než 1800 modrých přileb v Jubě efektivně použita. Čínský prapor v přinejmenším dvou případech vyklidil obranné pozice a jednotka nepálské policie si nepočínala přiměřeně ve snaze zastavit rabování. Mezitím se vládní vojáci při útoku na tábor, chráněný OSN, dopustili hrubého porušení lidských práv, včetně vraždy, zastrašování, znásilnění a mučení.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Útočník na severu Tuniska ubodal Francouze, pak zranil vojáka

Útočník na severu Tuniska zabil nožem francouzského občana, který byl v zemi na návštěvě u příbuzných, a zranil jednoho tuniského vojáka. S odkazem na ministerstvo vnitra o tom informovala tuniská agentura TAP. Osmadvacetiletý pachatel je na útěku, policie však zná jeho identitu. Motiv útoku je zatím nejasný. V posledních letech na bezpečnostní složky i zahraniční turisty v Tunisku často útočili islamističtí ozbrojenci, připomíná agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy