OSN odvolala velitele "modrých přileb" v Jižním Súdánu

ČTK ČTK
2. 11. 2016 0:01
Keňský generál Johnson Mogoa Kimani Ondieki, který velí 16 000 příslušníkům modrých přileb v Jižním Súdánu, byl odvolán. Stalo se tak na základě zprávy o vyšetřování červencových bojů v hlavním městě Jubě, během nichž mírové síly nedokázaly ochránit civilisty. Zpráva potvrdila stížnosti humanitárních pracovníků, že "modré přilby" odmítly zasáhnout, když vládní jednotky zaútočily na jejich tábor v Jubě, zabily místního novináře a znásilnily několik pracovnic.
Pan Ki-mun.
Pan Ki-mun. | Foto: Reuters

New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odvolal velitele mírových sil světové organizace v Jižním Súdánu, které nedokázaly během červencových bojů mezi vládními vojáky a bývalými povstalci v jihosúdánské metropoli Jubě ochránit civilisty. Oznámila to stanice BBC na svém webu.

Pan Ki-mun podle svého mluvčího "požádal o okamžité nahrazení velitele" 16 000 modrých přileb, kterým je keňský generál Johnson Mogoa Kimani Ondieki.

Stalo se tak na základě zprávy o vyšetřování červencových bojů v Jubě, které původně rozpoutala potyčka mezi stráží prezidenta Salva Kiira a ochránci sesazeného viceprezidenta Rieka Machara. Zpráva dala za pravdu stížnostem humanitárních pracovníků, že "modré přilby" odmítly zasáhnout, když vládní jednotky zaútočily na jejich tábor v Jubě, zabily místního novináře a znásilnily několik pracovnic.

Třídenní boje si vyžádaly nejméně 73 obětí, včetně dvacítky uprchlíků, nalézajících se pod ochranou OSN. Zahynuli také dva vojáci z mírového sboru.

Zpráva vytkla nedostatky ve velení mise, které vyvrcholily "zmatenou a neúčinnou reakcí na násilnosti". Mírový sbor, složený z čínských, etiopských, nepálských a indických vojáků, neoperoval pod jednotným velením, což vedlo k vydávání protichůdných rozkazů, a tak nakonec nebyla síla více než 1800 modrých přileb v Jubě efektivně použita. Čínský prapor v přinejmenším dvou případech vyklidil obranné pozice a jednotka nepálské policie si nepočínala přiměřeně ve snaze zastavit rabování. Mezitím se vládní vojáci při útoku na tábor, chráněný OSN, dopustili hrubého porušení lidských práv, včetně vraždy, zastrašování, znásilnění a mučení.

Nejmladší stát světa Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v Jižním Súdánu ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

 

Právě se děje

Další zprávy