OSN: Do Evropy letos připlulo přes 185 000 migrantů přes Středozemní moře

ČTK ČTK
29. 9. 2023 6:37
Letos se do Evropy přes Středozemní moře dostalo zatím zhruba 186 000 migrantů. Z nich 130 000 registruje Itálie, což znamená nárůst o 83 procent ve srovnání se stejným obdobím minulého roku. Informovala o tom podle agentury DPA ve čtvrtek v Radě bezpečnosti OSN ředitelka kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v New Yorku Ruven Menikdiwelaová.
Organizace Sea-Watch zachraňuje před utopením migranty ve Středozemním moři.
Organizace Sea-Watch zachraňuje před utopením migranty ve Středozemním moři. | Foto: Chris Grodotzki / Sea-Watch

Počet nezvěstných a mrtvých od začátku ledna do 24. září vyčíslila Menikdiwelaová na více než 2500. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) nedávno uvedla počet více než 2700 mrtvých a pohřešovaných. Podle IOM přitom silně vzrostla migrace nejen do Itálie, ale také do Řecka. Aktuální čísla ale nejsou srovnatelná s těmi z roku 2015, poznamenala DPA.

Podle OSN vyplula většina migrantů, více než 100 000, z Tuniska. Následuje Libye s více než 45 000. Čluny s nimi připlouvají kromě Itálie, Řecka a Španělska často také na Kypr a Maltu.

Podle Menikdiwelaové lze vysoké počty migrantů vyrážejících z Tuniska vysvětlit mimo jiné "nejistotou mezi uprchlíky po případech rasisticky motivovaných útoků a nenávistných projevů" a také kolektivními odsuny z Libye a Alžírska. "To se děje na pozadí zhoršení bezpečnostní situace v několika sousedních zemích severoafrických států," citovala Menikdiwelaovou DPA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy