Ohlasy ze světa: Praha knížeti v mrazu nestačila

Martin Novák Martin Novák
26. 1. 2013 19:44
Edvard Beneš je v Česku národní hrdina, píše v prvním povolebním článku Die Presse
Agentura Reuters v den voleb zařadila do svého servisu fotografii turistů prohánějících se kolem Pražského hradu na segwayích.
Agentura Reuters v den voleb zařadila do svého servisu fotografii turistů prohánějících se kolem Pražského hradu na segwayích. | Foto: Reuters

Praha - Hlavně německá, rakouská a slovenská média reagují bezprostředně na zvolení Miloše Zemana českým prezidentem.

Výsledek poslala do celého světa krátce před půl čtvrtou odpoledne agentura Reuters takzvanou flešovou zprávou, která se omezuje na stručné, důležité sdělení.

LEFTIST FORMER PM ZEMAN WINS CZECH PRESIDENTIAL ELECTION - PARTIAL RESULTS.

Zhruba ve stejné době webová stránka stanice BBC oznamovala, že Miloš Zeman vítězí. Naproti tomu CNN na první straně svého zpravodajského webu zprávu o českých volbách vůbec nezařadila.

BBC charakterizuje Zemana jako "hodně pijícího a kouřícího politika, pověstného vtipným sestřelováním odpůrců." Všímá si také toho, že hlasování se uskutečnilo doslova za "mrazivých podmínek" po silném ochlazení.

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung dal zprávu o Zemanově vítězství naopak na přední místo a v krátkém textu zdůraznil, že vítěz voleb sbíral hlasy hlavně na venkově a Karlu Schwarzenbergovi Praha nestačila.

Foto: Ludvík Hradilek

Další velký německý deník, Süddeutsche Zeitung, v prvním povolebním textu připomíná, že Schwarzenberg je ministrem zahraničí v nepopulární vládě a v předvolební kampani mu bylo předhazováno, že mluví jako sudetský Němec a jeho manželka neumí česky.

Zemana hodnotí Süddeutsche Zeitung jako levicového populistu.

Rakouský list Die Presse, který volby už od prvního kola sledoval velmi podrobně, zdůraznil, že Benešovy dekrety výrazně ovlivnily kampaň.

"Hlasování předcházela agresivní kampaň. Otázka Benešových dekretů a vyhnání sudetských Němců po druhé světové válce bylo pravděpodobně nejžhavější téma," uvedl list. Dodal, že Beneš je v České republice považován za národního hrdinu.

Podle polské Gazety Wyborczy je příští český prezident méně euroskeptický než Václav Klaus, i kdy ž v mnoha jiných otázkách se shodnou. Také španělský El País konstatuje, že Zeman bude pro Brusel přijatelnější než Klaus.

Jako první zareagovaly na průběžné výsledky slovenské zpravodajské servery, které sledovaly podrobně i průběh hlasování a sčítání.

Deník Sme, který Miloše Zemana rozhněval komentářem o tom, že právě Zemanovo zvolení je tím nejhorším možným scénářem pro Českou republiku, měl své zpravodaje v obou volebních štábech.

V diskusi pod článkem někteří čtenáři uvedli, že Českou republiku nyní čeká to, co Slovensko za Mečiara.

"Prakticky konečné výsledky ukazujú, že aj v Česku prevláda väčšina, ktorú oslovujú nízke pudy, tupý nacionalizmus a hlavne lži. Summa summárum, český národ neni o nič vyspelejší ako ten slovenský a v oboch existuje presne ten istý problém: tyrania ovčej väčšiny," uvedl jeden z přispěvatelů.

Zemanovi k vítězství v prezidentských volbách blahopřáli prezident Slovenska Ivan Gašparovič i premiér Robert Fico.

"Těší mě, že nejvyšší ústavní funkce v České republice se ujme výrazná osobnost, která si váží přirozeně blízkého a přátelského vztahu svých spoluobčanů ke Slovensku. Věřím, že tato skutečnost spolu s Vašimi bohatými životními zkušenostmi a rozhledem jsou pro nás na Slovensku zárukou pokračování úspěšného rozvoje vztahů mezi našimi blízkými národy a státy," napsal Gašparovič v blahopřání Zemanovi.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy