Odjeďte z Libye, doporučila svým občanům britská vláda

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2014 22:21
Stejnou výzvu zveřejnili také Němci a Francouzi. V Libyi se odehrávají od 13. července boje o letiště u Tripolisu a bojuje se také v Benghází na východě země.
Archivní foto
Archivní foto | Foto: Reuters

Tripolis/Londýn - Británie, Francie a Německo vyzvaly své občany, kteří jsou v Libyi, aby z této násilím zmítané země odjeli. USA v sobotu stáhly z Libye svůj zbylý diplomatický personál a evakuovaly velvyslanectví.

V Libyi se odehrávají od 13. července boje o letiště u Tripolisu a bojuje se také v Benghází na východě země. Násilí je důsledkem sporů milicí s vládou.

"Vzhledem ke stupňování bojů v Tripolisu a celkově nestabilní situaci v Libyi ministerstvo zahraničí nedoporučuje občanům cesty do Libye. Britové, kteří jsou v Libyi nyní, by měli odjet s použitím soukromých prostředků. Velvyslanectví Velké Británie zůstává otevřené, ale s omezeným počtem pracovníků. Možnost poskytnout konzulární služby je proto omezená," oznámil úřad.

Odjet z Libye doporučilo svým občanům také Německo. V minulosti své diplomaty stáhlo také Turecko a OSN. Opustit zemi svým občanům již dříve doporučilo Španělsko, Malta či Belgie.

Podle nejmenovaného činitele britského velvyslanectví, kterého citovala agentura Reuters, se britský diplomatický konvoj stal terčem palby. Stalo se tak při údajném pokusu o únos během cesty k tuniské hranici. Nikdo při něm nebyl zraněn. Vozidla ale byla poškozena.

Podle zdravotníků citovaných agenturou AFP přišlo za minulých 24 hodin v bojích ve východolibyjském Benghází o život 38 lidí. Proti sobě tam stojí ozbrojené milice a speciální jednotky armády. Jejich velitel v televizi řekl, že jeho muži jsou schopní ofenzivu milicí odrazit.

Benghází ale z velké části ovládají milice, které se podílely na svržení vlády Muammara Kaddáfího v roce 2011. Město je téměř denně dějištěm bojů mezi znepřátelenými skupinami ozbrojenců. Od května proti nimi vede vlastní boj bývalý armádní generál Chalífa Haftar, který milice označuje za teroristy. Vláda ho obvinila z pokusu o převrat, ale mnozí vojáci s ním souhlasí a přeběhli k němu.

Boje pokračují také v Tripolisu. Při jednom ze sobotních útoků zasáhla raketa dům, v němž zahynulo 23 egyptských dělníků. Hlavní boje se soustřeďují na letiště, které je od 13. července uzavřené a o nadvládu nad ním bojují znepřátelené milice. Podle nedělního sdělení ministerstva zdravotnictví bylo v těchto bojích za dva týdny zabito více než 97 lidí a 400 dalších utrpělo zranění.

Všechny zdroje se shodují, že současné boje jsou jedny z nejtěžších od revolučního roku 2011 a že Libyi hrozí občanská válka, protože vláda není schopná zajistit pořádek.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy