Londýn - Dětská obrna, která se objevila ve válkou zmítané Sýrii, by mohla ohrožovat i Evropu a další oblasti, kde se tato potenciálně paralyzující nemoc neobjevila již desetiletí.
V dopise, který zveřejnil britský odborný časopis Lancet, to uvedli němečtí vědci.
Podle profesorů Martina Eichnera a Stefana Brockmanna riziko souvisí se stovkami tisíc uprchlíků ze Sýrie, kde od propuknutí občanské války dramaticky pokleslo očkování proti obrně.
Připomínají, že Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila v Sýrii nejméně deset případů obrny. Jde o první případy v zemi po 14 letech.
Očkování? Jen částečná ochrana
Eichner a Brockmann uvedli, že očkování používané v Evropě a USA poskytuje jen částečnou ochranu v případě, že by se již nákaza vyskytla.
V Evropě, kde je obrna již vymýcená, se užívá inaktivovaná očkovací látka, a nikoli orálně podávaná živá vakcína používaná v oblastech, kde se obrna ještě vyskytuje. V případě této vakcíny se však vzácně vyskytovaly případy onemocnění obrnou.
"Očkovat jen syrské uprchlíky, jak doporučily evropské úřady, je nedostatečné. Je potřeba vzít v úvahu rozsáhlejší opatření," uvedli němečtí vědci. Navrhli například důkladné kontroly kanalizace v uprchlických táborech v Turecku a Jordánsku.
Bosna, Rakousko, Ukrajina
Riziko výskytu nemoci podle německých vědců hrozí víc v evropských zemích, kde je relativně nižší úroveň očkování proti dětské obrně, jako je Bosna a Hercegovina (87 procent populace je očkováno proti obrně), Rakousko (83 procent) nebo Ukrajina (74 procent).
Dětská obrna je virové onemocnění, které se přenáší kontaminovanou vodou či potravinami, především ve špatných hygienických podmínkách. U některých nakažených napadne nervový systém a způsobí nevratnou paralýzu.
Nebezpečí podle německých vědců zvyšuje fakt, že k tomu dochází jen u jednoho ze 200 nakažených, takže virus obrny se může poměrně dlouho šířit, než dojde k epidemii.
Do Evropy, především do Německa, Švédska a dalších evropských zemí, již nyní přicházejí tisíce uprchlíků ze Sýrie.
Podle Eichnera a Brockmanna riziko představuje i Izrael, kde byl letos virus objeven v kanalizaci a u lidí, u kterých se neprojevily příznaky obrny.
"I když v Izraeli nebyly zaznamenány příznaky obrny, je tu riziko, že by turisté mohli zanést infekci do dalších zemí," uvedl Eichner, který je profesorem na univerzitě v Tübingenu. Brockmann pracuje v regionálním zdravotnickém úřadu v Reutlingenu.
Obrna byla vymýcena prakticky v celém světě s výjimkou zemí, jako je Somálsko, Afghánistán či Pákistán, odkud se podle WHO zřejmě nyní dostala i do Sýrie.