Obrazem: V Postupimi se sešla "Velká trojka" naposledy. Vše spělo ke studené válce

Postupimská konference. Zleva Josif V. Stalin, Harry S. Truman a Winston Churchill.
Postupimská konference proběhla ve dnech 17. července až 2. srpna 1945.
Poklidná fotografie byla velmi vzdálená vyhrocujícím se vztahům mezi představiteli vítězných mocností: britským premiérem Winstonem Churchillem, americkým prezidentem Harrym S. Trumanem a sovětským diktátorem Josifem V. Stalinem (zleva).
Konference uznala požadavek Československa na odsun německého obyvatelstva. Vítězné mocnosti druhé světové války o něm nicméně nerozhodly. Na fotografii němečtí občané se zavazadly čekají na Strossmayerově náměstí v Praze na odjezd z Československa (květen 1945).
Němky v Praze odklízejí barikády.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Jan Gazdík
2. 8. 2020 11:23
Před 75 lety, 2. srpna 1945, skončila postupimská konference představitelů vítězných mocnosti druhé světové války. Naposledy se tak sešla takzvaná Velká trojka: Josif Stalin za Sovětský svaz, Harry Truman za Spojené státy a zprvu Winston Churchill za Velkou Británii. Již v Postupimi spělo vše ke studené válce, nehledě na úsměvy pro fotografy, a spuštění železné opony. Ta padla až v roce 1989.

Hlavním výsledkem konference byla Postupimská dohoda, ve které je zmíněn i odsun Němců z Československa a Polska. K závěrům konference patřilo:

 

Právě se děje

Další zprávy