Obojživelná operace v Tichomoří obrazem: Krvavou Okinawu dobývali 82 dní

Obojživelná operace v Tichomoří obrazem: Krvavou Okinawu dobývali 82 dní
Spojenci do bitvy zapojili také 1300 zejména amerických lodí, mezi nimi i čtyři letadlové. Kromě Spojených států se akce zúčastnili také Britové, Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland. (Na snímku z 13. dubna 1945 americké jednotky a lodě na Okinawě.)
Na moři na spojenecká plavidla utočila japonská letadla kamikaze. Sebevražedných pilotů Japonci nasadili až 1500. Podařilo se jim potopit nebo poškodit i několik amerických letadlových lodí. (Na snímku USS Bunker Hill u ostrova Kjúšú poté, co do něj narazila dvě letadla kamikaze, 11. května 1945.)
Okinawa je japonský ostrov o rozloze asi 1200 kilometrů čtverečních, který leží v souostroví Rjúkjú. Nachází se 550 kilometrů od hlavních japonských ostrovů. (Na snímku příslušník americké pěchoty Paul E. Ison.)
Japoncům se střed města Šuri i s jeho pevností dařilo bránit celý měsíc. (Na snímku příslušníci první divize námořní pěchoty, kteří byli součástí útočných sil na hrad Šuri.)
Foto: Wikipedia / Public domain
Kateřina Vítková Dan Poláček Kateřina Vítková, Dan Poláček
Aktualizováno 10. 4. 2020 13:52
Od začátku poslední velké bitvy druhé světové války uplynulo 75 let. Bitva o Okinawu byla vůbec nejkrvavějším konfliktem v Tichomoří. Obří ztráty na životech, ke kterým během ní došlo, přiměly amerického prezidenta Harryho Trumana k použití jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki. Nechtěl už zažít "další Okinawu".
 

Právě se děje

před 45 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy