Nejkrvavější bitva v Tichomoří obrazem: Američané dobývali Okinawu 82 dní

Nejkrvavější bitva v Tichomoří obrazem: Američané dobývali Okinawu 82 dní
Spojenci do bitvy zapojili také 1300 zejména amerických lodí, mezi nimi i čtyři letadlové. Kromě Spojených států se akce zúčastnili také Britové, Kanada, Austrálie nebo Nový Zéland. (Na snímku z 13. dubna 1945 americké jednotky a lodě na Okinawě.)
Na moři na spojenecká plavidla utočila japonská letadla kamikaze. Sebevražedných pilotů Japonci nasadili až 1500. Podařilo se jim potopit nebo poškodit i několik amerických letadlových lodí. (Na snímku USS Bunker Hill u ostrova Kjúšú poté, co do něj narazila dvě letadla kamikaze, 11. května 1945.)
Okinawa je japonský ostrov o rozloze asi 1200 kilometrů čtverečních, který leží v souostroví Rjúkjú. Nachází se 550 kilometrů od hlavních japonských ostrovů. (Na snímku příslušník americké pěchoty Paul E. Ison.)
Japoncům se střed města Šuri i s jeho pevností dařilo bránit celý měsíc. (Na snímku příslušníci první divize námořní pěchoty, kteří byli součástí útočných sil na hrad Šuri.)
Foto: Wikipedia / Public domain
Kateřina Vítková Dan Poláček Kateřina Vítková, Dan Poláček
Aktualizováno 2. 4. 2024 11:00
Od začátku poslední velké bitvy druhé světové války uplynulo tento týden 79 let. Bitva o Okinawu byla vůbec nejkrvavějším konfliktem v Tichomoří. Obří ztráty na životech, ke kterým během ní došlo, přiměly amerického prezidenta Harryho Trumana k použití jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki. Nechtěl už zažít "další Okinawu".
 

Právě se děje

Další zprávy