Oblohu rozzářil "Superměsíc", největší úplněk roku 2013

Oblohu rozzářil "Superměsíc", největší úplněk roku 2013
Úplněk v Rio de Janeiru
Papago Park ve Phoenixu v Arizoně
Papago Park ve Phoenixu v Arizoně. Návštěvníci doufají, že na vyšším místě bude úplněk lépe vidět.
Guatemala
Foto: Reuters
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 5. 2012 14:21
Na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle.

Londýn - Celá planeta Země zažila v noci největší úplněk v letošním roce. Měsíc se v 5:35 středoevropského času, krátce před svítáním, přiblížil k Zemi, a na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle. Od Země byl v tu chvíli vzdálen jen 356 955 kilometrů. Další takové velké přiblížení Měsíce v úplňku bude možné vidět až 14. listopadu 2016, kdy bude ještě o 444 kilometrů blíž. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052, kdy bude Měsíc vzdálen 356 421 km.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy