Oblohu rozzářil "Superměsíc", největší úplněk roku 2013

Oblohu rozzářil "Superměsíc", největší úplněk roku 2013
Úplněk v Rio de Janeiru
Papago Park ve Phoenixu v Arizoně
Papago Park ve Phoenixu v Arizoně. Návštěvníci doufají, že na vyšším místě bude úplněk lépe vidět.
Guatemala
Foto: Reuters
Aktuálně.cz Aktuálně.cz
6. 5. 2012 14:21
Na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle.

Londýn - Celá planeta Země zažila v noci největší úplněk v letošním roce. Měsíc se v 5:35 středoevropského času, krátce před svítáním, přiblížil k Zemi, a na obloze se tak jevil asi o sedminu větší a o 30 procent jasnější než obvykle. Od Země byl v tu chvíli vzdálen jen 356 955 kilometrů. Další takové velké přiblížení Měsíce v úplňku bude možné vidět až 14. listopadu 2016, kdy bude ještě o 444 kilometrů blíž. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052, kdy bude Měsíc vzdálen 356 421 km.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy