Obětí mexické chřipky je každé dva týdny dvojnásobek

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
23. 11. 2009 17:00
Centrum pro prevenci nemocí rozdělilo země do tří skupin podle rizika nákazy. ČR je v té nejméně rizikové
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě.
Momentka z parku v ukrajinském Kyjevě. | Foto: Reuters

Stockholm - Od poloviny října se každých čtrnáct dní zdvojnásobuje počet obětí prasečí chřipky v Evropě.

Oznámilo to dnes Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí sídlící ve Stockholmu. Podle ní viru H1N1 podlehlo zatím na kontinentě 670 lidí, z toho 169 za poslední týden.

Prasečí chřipka už dorazila do všech evropských států. Není v Evropě žádná země, ve které by se virus neobjevil.

"Počet úmrtí strmě stoupá. Od října se každých čtrnáct dní zdvojnásobuje. Většinou jde zatím o oběti ze západní Evropy, ale v posledních týdnech přibývá smrtelných případů i ve střední a východní Evropě," uvedlo centrum v oficiální zprávě.

Česká republika zatím registruje čtyři oběti prasečí chřipky. Naposledy na ni zemřel v neděli muž v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Očkování v Česku už začalo. S několikadenním zpožděním za Velkou Británií, Francií či Německem.

Už zmutoval

Nebezpečnou mutaci viru nahlásilo ze zemí v západní části kontinentu Norsko. Dva lidé tam zmutovanému viru podlehli. Světová zdravotnická organizace (WHO) zatím situaci v Norsku nekomentovala a studuje zprávy, které dostala z Oslo.

Vakcína proti prasečí chřipce.
Vakcína proti prasečí chřipce. | Foto: Reuters

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí rozdělilo evropské země podle rizika nákazy do tří kategorií.

Velmi vysoké riziko v tuto chvíli hrozí v Itálii, Švédsku a Norsku. Do druhé skupiny patří státy s vysokým rizikem. Například Německo, Dánsko, Polsko, Portugalsko či Bulharsko.

Zbylé evropské státy včetně České republiky spadají do kategorie "středního" rizika.

Předseda Evropské společnosti pro klinickou mikrobiologii a infekční nemoci Javier Garau dnes vydal prohlášení, ve kterém varuje všechny, kteří zpochybňují účinnost a potřebnost vakcín proti prasečí chřipce.

"Nikdo by neměl být skeptický k potřebě vakcín proti H1N1. Všichni by měli vzít v úvahu závažné následky podcenění této nemoci," řekl specialista.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy