Obchody zavřely. Kašmír stávkuje proti Charlie Hebdo

ČTK ČTK
23. 1. 2015 10:14
Indické úřady se obávají, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů.
Na Západě jde číslo satirického týdeníku na dračku. Bude ho vytisknuto nejméně 7 000 000 kusů. | Foto: Reuters

Šrínagar (Indie) - V indické části Kašmíru zůstaly zavřené obchody a podniky.

Důvodem je protest proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v nejnovějším vydání francouzského časopisu Charlie Hebdo.

Ke stávce vyzvali separatisté a islámské strany, napsala agentura AP.

Úřady se bojí násilí

Indické úřady nařídily omezení pohybu obyvatel některých částí kašmírské letní metropole Šrínagaru v obavách, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.

V noci na pátek policie zadržela jednoho z vůdců hnutí za nezávislost Kašmíru Muhammada Jasína Málika, který dnešní stávku a protestní akce proti Charlie Hebdo svolal.

V nejnovějším čísle magazínu je na titulní straně plačící prorok Mohamed, který drží ceduli s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie). Toto číslo vyšlo po útoku islamistů na pařížskou redakci Charlie Hebdo ze 7. ledna, při němž zahynulo 12 lidí.

Území Kašmíru je rozděleno mezi sousední jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly dvě války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy