Obama je nezkušený a Zapatero hloupý, myslí si Sarkozy

Roman Gazdík
17. 4. 2009 12:40
Francouzský prezident si během jednání s poslanci pustil pusu na špacír
Uspěje Sarkozy v horkém křesle?
Uspěje Sarkozy v horkém křesle? | Foto: Reuters

Paříž - Neřízená střela Nicolas Sarkozy opět udeřila. Francouzský prezident, o jehož aroganci a nediplomatičnosti kolují doslova legendy, však tentokrát přešlápl ještě více, než je i u něj obvyklé. Na středečním obědě s francouzskými zákonodárci se totiž pustil do svých zahraničních kolegů.

Mělo jít sice o jednání, ze kterého neunikne nic ven, vzhledem k přítomnosti zástupců opozice to však byla poněkud krátkozraká představa.

Sarkozy 24 členů francouzského parlamentu během tří chodů informoval o průběhu jednání na summitu skupiny G20 na začátku dubna v Londýně.

Levicově zaměřený deník Libération nazval Sarkozyho projev "festivalem já, pak já a nakonec zase já", při kterém se údajně naparoval nad tím, jak zvládl ekonomickou krizi i schůzku G20, a na svých státnických kolezích přitom nenechal nit suchou.

Obama nezkušený, Barroso mimo

Barack Obama je sice podle Sarkozyho "velice inteligentní a velice charismatický, ale je zvolený teprve dva měsíce a nikdy neřídil žádné ministerstvo".

Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu v Londýně
Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy na summitu v Londýně | Foto: Reuters

"Je tu několik věcí, na které nemá žádný názor," řekl podle Libération Sarkozy. "Řekl jsem mu: Opravdu si nemyslím, že ve skutečnosti rozumíte tomu, co jsme udělali ohledně CO2. Vy mluvíte, ale člověk musí jednat," narážel francouzský prezident na loni schválený balíček EU týkající se omezování skleníkových plynů.

Na přetřes se dostali i další politici.

"Když se dozvěděla o stavu svých bank a automobilového průmyslu, neměla jinou možnost než dělat to, co já," prohlásil Sarkozy o německé kancléřce Angele Merkelové. O předsedovi Evropské komise José Manuelovi Barrosovi zase řekl, že byl "během G20 úplně mimo".

Hloupý Španěl

Vůbec největší bonbónek si ale francouzský prezident schoval pro španělského premiéra Josého Luise Rodrígueze Zapatera.

Jeden je nezkušený, druhý mimo. Co si Sarkozy myslí o Mirku Topolánkovi, Libération nezmiňuje
Jeden je nezkušený, druhý mimo. Co si Sarkozy myslí o Mirku Topolánkovi, Libération nezmiňuje | Foto: Reuters

"Není možná příliš inteligentní," prohlásil Sarkozy o Zapaterovi. Dodal však, že nedostatek inteligence není pro politika překážkou, protože mnoho inteligentních politiků nebylo znovu zvoleno.

"Důležitou věcí v demokracii je být znovu zvolen. Podívejte se na (italského premiéra Silvia) Berlusconiho. Už byl znovu zvolen třikrát," vysvětlil Sarkozy.

Poté, co se však ve Španělsku strhla bouře kritiky na Sarkozyho hlavu, musel Elysejský palác začít prostořekost svého hlavního nájemníka žehlit.

Podle mluvčí prezidentovy kanceláře "není jisté, že francouzský prezident řekl, že Rodríguez Zapatero není příliš inteligentní", a že "autorství této věty je třeba připsat deníku, který tuto informaci zveřejnil".

Neinteligentní, ale náš

José Luis Rodríguez Zapatero
José Luis Rodríguez Zapatero | Foto: Reuters

Sarkozy ale není jediným, kdo má o Zapaterově inteligenci pochybnosti. Mluvčí lidovců, největší španělské opoziční strany, Esteban González Pons si jí údajně také není jist.

"Ať už je to ale (se Zapaterovou inteligencí) jak chce," Gonzáleze prý "netěší, že se cizí prezident posmívá španělskému premiérovi."

Na rozdíl od věty týkající se Zapatera Elysejský palác Sarkozyho vyjádření o ostatních politicích nepopřel.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Ptačí chřipka se v druhém chovu firmy Moras na Pardubicku nepotvrdila

Nákaza ptačí chřipkou ve druhém chovu firmy Moras v Moravanech na Pardubicku se nepotvrdila, 120 000 kusů brojlerů se nemusí utratit, oznámil ředitel krajské veterinární správy Josef Boháč. Podnik Moras má chovy ještě ve tři kilometry vzdálených Slepoticích, kde se u krůt v pondělí nákaza ptačí chřipkou potvrdila.

Ve vedlejších halách ve Slepoticích jsou brojleři, virem nakažení nejsou. Protože jsou ale v ohnisku nákazy, veterináři přikázali jejich usmrcení. Je tam zhruba 140 000 kusů drůbeže, odhadem 400 tun. Vybíjení drůbeže tam začalo v pondělí večer a potrvá zřejmě do pátku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy