O pomoc nežádáme, ostrovy neprodáme, hlásí Řecko

Martin Novák Martin Novák
8. 3. 2010 10:52
Řecký premiér rady na prodej ostrovů v Egejském moři odmítá
Budova Řecké centrální banky, vlevo socha Sokrata.
Budova Řecké centrální banky, vlevo socha Sokrata. | Foto: Reuters

Atény - Většina zemí Evropské unie v čele s Německem odmítá řešit problémy řeckého zadlužení okamžitou finanční pomocí.

Šéf Řecké centrální banky Georgie Provopulos nicméně ujistil, že občané jiných zemí EU nemusí mít strach, že budou na Řeky doplácet z vlastních kapes. Řecká vláda prý o žádnou pomoc nežádá.

Bankéř to prohlásil v rozhovoru pro list Financial Times Deutschland.

"Zájem investorů o řecké cenné papíry ukazuje, že jsme schopni si v krizi poradit a obstarat si peníze na finančních trzích," řekl Provopulos.

Ve čtvrtek Řecko prodávalo státní dluhopisy v objemu pět miliard eur (necelých 129 miliard korun) se splatností deset let.

Mnohým Řekům se usporná vládní opatření nelíbí a protestují.
Mnohým Řekům se usporná vládní opatření nelíbí a protestují. | Foto: Radim Klekner
  

"Černý scénář, podle kterého se neobejdeme bez pomoci, se nenaplní," prohlásil šéf řecké banky. Ale pokud podle něj Řecko přece jen bude půjčku potřebovat, obrátí se na eurozónu, nikoliv na Mezinárodní měnový fond.

Řecký kabinet už schválil úspory ve výši 4,8 miliard eur, veřejnost však drastické utahování opasků odmítá, takže vláda čelí vlně stávek a demonstrací.

Návrh, aby Atény své finanční problémy řešily prodejem ostrovů v Egejském moři, odmítl o víkendu řecký premiér Georgie Papandreu po schůzce s německou kancléřskou Angelou Merkelovou.

"Jsou i jiné způsoby, jak řešit naše problémy. Navíc by to bylo krátkodobé řešení, které by příliš nepomohlo. Ostrovů se nevzdáme a neprodáme je, to je mimo diskusi," uvedl Papandreu.

Foto: Aktuálně.cz

Řecký deficit loni činil 12,7 procenta hrubého domácího produktu, přitom povolený limit uvnitř EU jsou pouhá tři procenta.

Ministři financí Unie proto po řecké vládě žádají, aby přijala tvrdá úsporná opatření. Například zvýšit věk pro odchod důchodu, zastavit růst platů státních zaměstnanců či zvýšit daň z přidané hodnoty.

Řecká vláda dostala v Bruselu za úkol do 16. března předložit seznam kroků, které hodlá učinit pro snížení deficitu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovenskou obcí Petkovce se večer prohnalo tornádo. Několik domů je bez střechy

Obcí Petkovce na východě Slovenska se dnes prohnalo tornádo. Poškodilo obytné domy, některé jsou bez střechy. Na místě zasahují hasiči, informují slovenská média.

"Nahlášeno bylo poškození čtyř rodinných domů, kterým (tornádo) odneslo střechu. Polámané jsou stromy, elektrické vedení je stržené," uvedla podle serveru Teraz.sk operační důstojnice krajských hasičů v Prešově. Popis škody, které tornádo způsobilo, je podle starosty zatím předběžný.

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U hranic s Ázerbájdžánem jsou rozmístění ruští pohraničníci, oznámil Jerevan

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy