Nový Zéland se pře o vlajku, je prý britská a nudná

Lucie Kalivodová
6. 2. 2010 21:00
Po změně volá přední deník i řada osobností
Foto: Aktuálně.cz

Wellington - Změňte naši vlajku. Je imperiální a nudná. Takovými slovy přední novozélandský deník uvítal v jeho předvečer páteční státní svátek Waitangi Day.

A řada předních osobností list, který tématu věnoval takřka celou přední stranu, podpořila.

Vlajku Nového Zélandu tvoří miniatura vlajky vzniklá kombinací kříže anglického, skotského a irského vlevo nahoře a čtyři červené hvězdy souhvězdí Jižního kříže, vše na modrém pozadí.

New Zealand Herald píše, že vlajka "vrací čas do doby, kdy mapy světa obsahovaly velké kusy rudé barvy britského impéria".

"Co je však ještě horší, je to neurčité. Vlajky více než dvaceti zemí a teritorií mají v rohu shodně britskou národní vlajku." Pod dalším článkem s titulkem "Krize identity" noviny zreprodukovaly vlajky ostatních národů, které se taktéž pyšní vlajkou Unie.

New Zealand Herald vyzývá k ustavení poroty, která by hodnotila nové návrhy designů. Ideální by prý bylo, aby byla nová vlajka hotová před Světovým pohárem v ragby, který bude Nový Zéland hostit v roce 2011.

Ležérní šarm a snadná přístupnost Novozélanďanů řadí Nový Zéland na desáté místo. Obyvatelé Nového Zélandu jsou pohostinní a velmi dobře známí pro svoji otevřenost k cizincům.
Ležérní šarm a snadná přístupnost Novozélanďanů řadí Nový Zéland na desáté místo. Obyvatelé Nového Zélandu jsou pohostinní a velmi dobře známí pro svoji otevřenost k cizincům. | Foto: AČCKA

Kampaň deníku sklidila nejen pozornost široké veřejnosti, ale i podporu některých významných místních občanů. Jedenáct z dvaadvaceti nositelů Řádu Nového Zélandu, jednoho z nejvyšších státních ocenění, se změnou vlajky souhlasí.

Některým lidem se nelíbí, že je jejich vlajka podobná australské - rozdíl je pouze v barvě hvězd (australské jsou bílé, novozélandské červené). Jim Bolger, bývalý premiér země potvrdil, že vlajky obou zemí se pletou dokonce i některým vysoce postaveným funkcionářům.

Podle průzkumu veřejného mínění z roku 2008 se však veřejnost vyslovila jasně proti změně vlajky - pouhých 25 procent lidí bylo pro a 62 procent proti.

Foto: Aktuálně.cz

Podle současného premiéra Johna Keye má ale vláda na starosti daleko důležitější věci, než začínat debatu, zda Nový Zéland potřebuje novou vlajku.

"Myslím, že téma nové vlajky je velice emocionálním z mnoha důvodů," řekl podle listu The National Business Review Key.

"Novozélanďané na to mají řadu pohledů... Ale pro vládu je toto téma momentálně spíše jen bláznivým nápadem, když se v tuto chvíli zabýváme hlavně velkými mezinárodními ekonomickými problémy," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy