Nový žebříček velkoměst: Nejlíp se žije ve Vídni

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
29. 4. 2009 6:36
Praha se do prestižní padesátky nevešla
Vídeň. Tady se žije nejlíp na světě.
Vídeň. Tady se žije nejlíp na světě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Londýn - Nejlíp se žije v rakouské Vídni, nejhůř v iráckém Bagdádu. Vyplývá to ze zbrusu nové srovnávací studie, kterou zveřejnila poradenská společnost Mercer International.

Mezi 215 světovými metropolemi si dobře vedly zejména ty evropské. Druhou příčku obsadil vítěz z minulých let, švýcarský Curych, třetí Ženeva.

Praha skončila na 71. místě - nejlépe z velkoměst ve střední a východní Evropě. Do prestižní padesátky se ale nevešla.

"Kvalita života v některých městech východní Evropy se neustále zlepšuje," uvádí na svých internetových stránkách Mercer International. "Města jako Praha, Tallinn, Riga, Vilnius, Bratislava, Lublaň a Varšava jsou svědky neustálého zlepšování životní úrovně."

Co se hodnotilo

Všechna města experti srovnávali s New Yorkem. Ten dostal na pomyslné stupnici 100 bodů.

Vídeň, která vyhrála vůbec poprvé, získala 108,6 bodu, Bagdád jen 14,4 bodu. "Je to velké vyznamenání pro každou Vídeňanku a každého Vídeňana," řekla po zveřejnění žebříčku místostarostka vítězného města Renate Braunerová.

O výsledné kvalitě života rozhodovala bezmála čtyřicítka faktorů. Roli hráli politické, sociální i ekonomické aspekty, hodnotilo se životní prostředí, bezpečnost, dostupnost zdravotní péče a vzdělávání nebo třeba úroveň služeb či dopravy.

Vůbec poprvé se také sestavoval zvláštní žebříček, zaměřený výhradně na infrastrukturu. Důležitá byla například úroveň zásobování vodou a elektřinou, dostupnost telefonu a internetu, systém veřejné dopravy či nabídka leteckých spojení s cizinou.

V tomto hodnocení sice vyhrál asijský Singapur, zvláštní pochvalu si však vysloužili sousední Němci.

Válka sice skončila, v ulicích Bagdádu ale stále není bezpečno.
Válka sice skončila, v ulicích Bagdádu ale stále není bezpečno. | Foto: Reuters

"Německá infrastruktura patří k nejlepším na světě," uvedl analytik Merceru Slagin Parakatil. "Mimo jiné díky prvotřídním letištím a spojení s mezinárodními destinacemi," dodal.

Zářili Švýcaři a Němci

Němci ale - spolu se Švýcary - zářili i v hodnocení celkové kvality života. V elitní světové třicítce mají hned šest zástupců: Düsseldorf, Mnichov, Frankfurt, Berlín, Norimberk a Hamburk.

Na americkém kontinentu zase v "hlavní soutěži" s přehledem zvítězila Kanada, v Asii a Pacifiku Nový Zéland a Austrálie.

Nejlépe z kanadských měst dopadl Vancouver, který skončil na celkovém 4. místě, následovaný novozélandským Aucklandem.

Už tradiční žebříček velkoměst má pomoci mezinárodním společnostem, které se rozhodují, kam vyslat své zaměstnance za prací nebo kde si zřizovat pobočky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy