Novináře, který odhalil aféru Gorila, šikanuje policie

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 9. 2013 8:51
Vyšetřovatelé Tomu Nicholsonovi tvrdili, že bez novinářského průkazu není žurnalistou
Tom Nicholson během rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Tom Nicholson během rozhovoru pro Aktuálně.cz. | Foto: Petr Jemelka

Bratislava - Anglicko-kanadský investigativní novinář Tom Nicholson rozpoutal koncem roku 2011 na Slovensku aféru Gorila, to vše nedlouho před tamními předčasnými parlamentními volbami.

Nyní muž, jenž upozornil na propojení byznysu a politiky, čelí nátlaku policie.

Na svém blogu upozornil, že inspekce ministerstva vnitra šetří, zda je novinář. Chce po něm buď novinářský průkaz, nebo smlouvu s některým z tamních mediálních domů.

Jinak jim prý bude muset odtajnit identitu člověka, jenž mu letos v březnu předal přepis důvěrného telefonického rozhovoru.

Na něm se vysoce postavený policejní důstojník Stanislav Jankovič baví s Liborem Jakšíkem, považovaným za jednoho z šéfů slovenského podsvětí.

Vyšetřovatelé se domnívají, že žurnalistovi, jenž spolupracuje s deníkem SME, záznam předal někdo od policie. A proto na něj tlačí, aby prozradil jeho jméno.

Nicholson se ale v souladu se slovenským tiskovým zákonem z roku 2008 brání a svůj zdroj vyzradit odmítá. Na výslechu byl jakožto svědek v úterý a na otázku neodpověděl. Pochyby policie považuje za zástěrku.

"Tvor, který má čtyři nohy, stále štěká a prohání každou kočku, která projde kolem, podle mého názoru nepotřebuje průkaz, že je pes," zlobí se Nicholson.

Slovenské ministerstvo vnitra se k případu vzhledem k probíhajícímu vyšetřování odmítlo vyjádřit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Slovenský soud rozdal za tragickou explozi z roku 2007 podmínky

Soud uznal dva bývalé manažery Vojenského opravárenského podniku (VOP) ve slovenských Novákách vinnými z obecného ohrožení v souvislosti s mohutnou explozí, ke které v areálu došlo v roce 2007. Dvojici uložil podmíněné tresty. Tragédie si tehdy vyžádala životy osmi lidí a více než tři desítky zraněných. Další dva obžalované soud podle slovenských médií zprostil obžaloby. Proti verdiktu okresního soudu v Prievidzi se lze odvolat.

Exploze ve VOP Nováky, kde se likvidovala munice, byla 2. března 2007 do té doby největší průmyslovou tragedií v novodobých dějinách Slovenska. Výbuch poničil budovy závodu a vzniklá tlaková vlna poškodila okna v okruhu několika kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Severní Korea přivítala, že skončil Trumpův poradce Bolton

Hlavní severokorejský jaderný vyjednávač Kim Mjong-kil přivítal rezignaci bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona, který v minulosti kritizoval severokorejské vedení za porušování lidských práv a vyzýval ke změně režimu v KLDR. Bolton odešel z funkce na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa. Severokorejský vyjednávač ocenil také středeční Trumpovo vyjádření, že by při rozhovorech s KLDR mohl uplatnit "novou metodu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy