Nové Kon-Tiki vyplulo do Pacifiku

David Koubek a ČTK
29. 4. 2006 0:00
Vor Tangaroa vyrazil z Peru ve stopách Thora Heyerdahla. Uvnitř FOTOGALERIE
Vor Tangaroa, následovník slavného Kon-Tiki, v pátek vyplul z peruánského Callaa
Vor Tangaroa, následovník slavného Kon-Tiki, v pátek vyplul z peruánského Callaa | Foto: Reuters

Lima - Expedice, která se vydává po stopách slavného norského cestovatele a dobrodruha, vyplula z peruánského přístavu Callao v pátek, přesně 59 let po jeho voru Kon-Tiki.

V šestičlenné posádce je také jeho vnuk Olav spolu třemi dalšími Nory, jedním Švédem a jedním Peruáncem, kteří chtějí stejně jako Olavův děd v roce 1947 přeplout Tichý oceán z Peru do Polynésie.

Tajemství indiánských mořeplavců

Vor Tangaroa je stejně jako kdysi Kon-Tiki složen z kmenů balzového dřeva, které byly dovezeny z Ekvádoru a z nichž plavidlo vyrobili specialisté peruánského válečného námořnictva.

Použili přitom stejně jako Thor Heyerdahl znalosti a technologie starých indiánských stavitelů, které byly zachyceny na starých ilustracích španělských conquistadorů.

Heyerdahl senior se tak pokoušel dokázat, že jihoameričtí obyvatelé dokázali už v době před Kryštofem Kolumbem přeplout Pacifik a osídlit ostrovy v Tichomoří, dnešní Polynésii.

Prastarý vor, moderní technika

Plavidlo je 16 metrů dlouhé a osm široké a pohánět je budou plachty. Nechybí pokrytí z rákosí, které používají při výrobě plavidel ajmarští indiáni na jezeře Titicaca.

Nadšenci dali novému voru jméno Tangaroa podle maorského božstva moří a stvořitele ryb. I Kon-Tiki bylo božské jméno - patřilo inskému bohu slunce, známému později jako Viracocha.

Infobox
Autor fotografie: Reuters

Infobox

KON-TIKI

  • nosných kmenů: 9
  • podpěrných kmenů: 9
  • délka: 14 metrů
  • šířka: 7,5 metru
  • výška voru: 1,5 metru
  • výška stožáru: 9 metrů
  • plocha plachty: 27 m2

TANGAROA

  • nosných kmenů: 11
  • podpěrných kmenů: 9
  • délka: 16 metrů
  • šířka: 8 metrů
  • výška voru: 1,5 metru
  • výška stožáru: 13 metrů
  • plocha plachty: 60 m2

Při stavbě voru se expedice Tangaroa snažili přiblížit původnímu modelu, ale některé parametry nového voru jsou jiné (viz infobox). Noví mořeplavci se nevyhnula moderní technice, kterou by Heyerdahl v polovině minulého století těžko mohl použít.

Expedice Kon-Tiki měla tehdy jen vysílačku; dnes bude posádce ve spojení s pevninou pomáhat internet, navigační systém GPS a solární panely umístěné na střeše kajuty.

Počínání mořeplavců budou Norové moci díky spojení voru se světem sledovat i v televizi.

Posádku vyprovodil Thor junior

Na volné moře voru pomohlo 16 veslařů, peruánských studentů a budoucích námořních důstojníků, kteří s vorem odjeli dvě stě metrů od pobřeží.

Tam ho vzal do vleku remorkér, který vor dopravil osm kilometrů dál, kde už posádka může vztyčit plachty.

Na cestu Olava vyprovodil viditelně šťastný Thor Heyerdahl junior, syn slavného cestovatele, který svému osmadvacetiletému synovi popřál šťastnou plavbu, i když se přiznal, že se o něj přece jen trochu bojí.

Poplují sto dní

Před šesticí mořeplavců je plavba dlouhá 8500 kilometrů, kterou hodlají překonat za zhruba stovku dní. Vor Thora Heyerdahla skončil před 59 lety svou plavbu po 101 dni nárazem do útesu Raroia na Tuamotských ostrovech.

Peruánský tisk dnes připomněl už téměř zapomenutou odyseu Peruánce Carlose Caraveda, který v roce 1965 postavil vor pokřtěný rovněž Tangaroa, s nímž za 115 dní přeplul Tichý oceán a dorazil do Polynésie.

Nyní devadesátiletý cestovatel se svěřil deníku La Republica, že doufal, že jméno Tangaroa zůstane spojené jen s jeho vorem. "Ti, co dneska vyplouvají, by jméno pořád ještě mohli změnit," dodal Caravedo, který se obává, aby jeho cesta nebyla ještě více zapomenuta.

 

Právě se děje

Další zprávy