reklama
 
 

Nizozemsko hájí postup v případě kyberútoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní

5. 10. 2018 22:41
Kritici úřadům vyčítají, že čtyři podezřelé Rusy vyhostily do vlasti, místo aby je zatkly a soudily.

Haag - Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek  obhajoval postup úřadů své země v případu zmařeného pokusu o kybernetický útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která sídlí v Haagu.

Kritici úřadům vyčítají, že čtyři podezřelé Rusy vyhostily do vlasti, místo aby je zatkly a soudily. Podle Rutteho se nejednalo o "kriminální vyšetřování", ale o akci tajných služeb a zatčení tak nebylo možné.

Nizozemsko ve čtvrtek oznámilo, že v dubnu překazilo pokus o hackerský útok na OPCW, která v té době analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok použité v jihoanglickém Salisbury při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Podle Nizozemců za akcí stála ruská vojenská rozvědka GRU. Čtyři její údajní agenti byli po odhalení vyhoštěni.

Rozhodnutí špióny nezatknout, ale vyhostit, vyvolalo kritiku a to především v souvislosti se čtvrtečním oznámení ministerstva spravedlnosti Spojených států, které uvedlo, že obvinilo z kybernetických útoků sedm pracovníků GRU. Jsou mezi nimi právě i čtyři muži vyhoštění v dubnu z Nizozemska.

"Byla to operace v rámci činnosti zpravodajských a bezpečnostních služeb. Nebylo to kriminální vyšetřování," zdůvodnil dnes Rutte, proč nebyla čtveřice Rusů zatčena. Dodal, že žádná země v tu dobu jejich vydání nepožadovala.

Ruští agenti do Nizozemska přijela letos 10. dubna a o tři dni později se je podařilo odhalit. Z auta zaparkovaného nedalo sídla OPCW se snažili proniknout do bezdrátové sítě organizace. Rusové měli diplomatické pasy a byl mezi nimi také odborník na informační technologie.

Prioritou bylo podle Rutteho zabránit tomu, aby se agenti GRU nabourali do systému Organizace pro zákaz chemických zbraní. Nizozemské zpravodajské službě se podařilo shromáždit značné množství informací o "způsobu práce agentů" a zabavit rovněž věci, "jejichž analýza byla zajímavá", dodal premiér.

autor: ČTK | 5. 10. 2018 22:41

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama