Nizozemsko hájí postup v případě kyberútoku na Organizaci pro zákaz chemických zbraní

ČTK ČTK
5. 10. 2018 22:41
Kritici úřadům vyčítají, že čtyři podezřelé Rusy vyhostily do vlasti, místo aby je zatkly a soudily.
Mark Rutte.
Mark Rutte. | Foto: Reuters

Haag - Nizozemský premiér Mark Rutte v pátek  obhajoval postup úřadů své země v případu zmařeného pokusu o kybernetický útok na Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která sídlí v Haagu.

Kritici úřadům vyčítají, že čtyři podezřelé Rusy vyhostily do vlasti, místo aby je zatkly a soudily. Podle Rutteho se nejednalo o "kriminální vyšetřování", ale o akci tajných služeb a zatčení tak nebylo možné.

Nizozemsko ve čtvrtek oznámilo, že v dubnu překazilo pokus o hackerský útok na OPCW, která v té době analyzovala vzorky nervově paralytické látky novičok použité v jihoanglickém Salisbury při útoku na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji. Podle Nizozemců za akcí stála ruská vojenská rozvědka GRU. Čtyři její údajní agenti byli po odhalení vyhoštěni.

Rozhodnutí špióny nezatknout, ale vyhostit, vyvolalo kritiku a to především v souvislosti se čtvrtečním oznámení ministerstva spravedlnosti Spojených států, které uvedlo, že obvinilo z kybernetických útoků sedm pracovníků GRU. Jsou mezi nimi právě i čtyři muži vyhoštění v dubnu z Nizozemska.

"Byla to operace v rámci činnosti zpravodajských a bezpečnostních služeb. Nebylo to kriminální vyšetřování," zdůvodnil dnes Rutte, proč nebyla čtveřice Rusů zatčena. Dodal, že žádná země v tu dobu jejich vydání nepožadovala.

Ruští agenti do Nizozemska přijela letos 10. dubna a o tři dni později se je podařilo odhalit. Z auta zaparkovaného nedalo sídla OPCW se snažili proniknout do bezdrátové sítě organizace. Rusové měli diplomatické pasy a byl mezi nimi také odborník na informační technologie.

Prioritou bylo podle Rutteho zabránit tomu, aby se agenti GRU nabourali do systému Organizace pro zákaz chemických zbraní. Nizozemské zpravodajské službě se podařilo shromáždit značné množství informací o "způsobu práce agentů" a zabavit rovněž věci, "jejichž analýza byla zajímavá", dodal premiér.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
Další zprávy