Nikolič se omluvil za Srebrenicu. O genocidě nehovořil

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2013 19:00
Srbský prezident se za masakr podle agentur kál "na kolenou"
A Bosnian Muslim man sits and cries near the coffin of his relative at Memorial Center in Potocari before a mass burial, near Srebrenica July 11, 2012. The bodies of 520 recently identified victims of the Srebrenica massacre will be buried on July 11, the anniversary of the massacre when Bosnian Serb forces commanded by Ratko Mladic slaughtered 8,000 Muslim men and boys and buried them in mass graves, in Europe's worst massacre since World War Two. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA - Tags: CONFLICT OBITUARY SOCIETY ANNIVERSARY)
A Bosnian Muslim man sits and cries near the coffin of his relative at Memorial Center in Potocari before a mass burial, near Srebrenica July 11, 2012. The bodies of 520 recently identified victims of the Srebrenica massacre will be buried on July 11, the anniversary of the massacre when Bosnian Serb forces commanded by Ratko Mladic slaughtered 8,000 Muslim men and boys and buried them in mass graves, in Europe's worst massacre since World War Two. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA - Tags: CONFLICT OBITUARY SOCIETY ANNIVERSARY) | Foto: Reuters

Sarajevo - Srbský prezident Tomislav Nikolič se v rozhovoru pro bosenskou televizi omluvil "na kolenou" za srebrenický masakr z války provázející rozpad někdejší Jugoslávie.

"Poklekám a žádám, aby bylo Srbsku odpuštěno za zločiny spáchané v Srebrenici," prohlásil v interview, které bude podle agentury AFP vysíláno 7. května v bosenské státní televizi (BHT).

Výňatky z rozhovoru byly zveřejněny na internetu a konkrétní výrok agentuře potvrdil i zdroj z kanceláře srbského prezidenta.

Slovo "genocida" nepadlo

Nikolič, který je označován za populistického nacionalistu, v poslední době podstatně zmírnil svůj protievropský kurz.

Ještě loni v červnu po nástupu do funkce vyvolal velký rozruch v Bosně a v západních zemích, když prohlásil, že se v Srebrenici nekonala žádná genocida.

Podle úryvků z rozhovoru Nikolič slovo "genocida" údajně už téměř vyslovil, ale v poslední chvíli se zarazil a použil slovo "zločin".

Ve Srebrenici bosenskosrbské jednotky v červenci 1995 povraždily na 8000 muslimských mužů a chlapců. Šlo o největší masakr v Evropě od konce druhé světové války. Západ a Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) případ uznávají jako genocidu.

Omluvy se Muslimové (dnes Bosňáci) dočkali v minulosti i od Nikoličova předchůdce Borise Tadiče, který se s ní obrátil na příbuzné obětí. Ani on ale nehovořil o genocidě.

Srebrenický masakr oficiálně odsoudil srbský parlament v březnu 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy