Nepodmíněný příjem pro chudé Italy: Od státu dostanou předplacenou nákupní kartu

ČTK ČTK
1. 10. 2018 22:02
Nepodmíněný příjem pro chudé je ústředním bodem programu protestního hnutí pěti hvězd, které v Itálii od června vládne s protiimigrantskou stranou Liga. Lidé by měli dostávat v přepočtu až 20 000 korun měsíčně.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Řím - Nepodmíněný příjem pro chudé Italy bude postupně zaveden od ledna ve formě předplacené nákupní karty, řekl dnes vicepremiér Luigi Di Maio. Informovala o tom agentura Reuters. Nepodmíněný příjem pro chudé je ústředním bodem programu protestního hnutí pěti hvězd, jemuž Di Maio šéfuje a které od června vládne s protiimigrantskou stranou Liga. Zároveň se jedná o klíčovou položku italského rozpočtu s vysokým deficitem, který Řím nastínil minulý týden a jenž vyvolal obavy mimo jiné i na dnešním jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Italský rozpočet počítá s tím, že na tuto položku vyhradí 10 miliard eur (258,25 miliardy Kč). Chudí Italové by měli dostávat až 780 eur měsíčně (20.143 Kč), Di Maio tak chce "odstranit chudobu" ve třetí největší ekonomice eurozóny.

"(Suma) bude poukázána na elektronickou kartu, kterou půjde platit v italských obchodech," řekl dnes šéf M5S. Posílí to podle něj soukromou spotřebu, hospodářský růst a příjmy z daní z prodeje.

"Tímto způsobem náš hrubý domácí produkt poroste více, než se očekává," rozvedl Di Maio. Na nepodmíněný příjem pro chudé budou mít nárok jen Italové, kteří v zemi žijí nejméně deset let.

Peníze budou nejprve v lednu zprostředkovány důchodcům a o několik měsíců nato postupně i ostatním lidem žijícím pod hranici chudoby, uvedly představitelé vlády. Příjemci peněz budou muset, s výjimkou penzistů, vykonat osm hodin veřejně prospěšné práce týdně, prokázat, že hledají zaměstnání a přijmout jednu ze třech prvních pracovních nabídek.

Dvě miliardy eur (51,64 miliard Kč) z celkové položky rozpočtu bude vyčleněno na modernizaci italských úřadů práce, jejichž neefektivnost je příslovečná, napsala agentura Reuters.

Podle údajů italského statistického úřadu (ISTAT) se počet Italů žijících v "absolutní chudobě" minulý rok zvýšil na 5,1 milionů lidí, což představuje 8,4 procent populace. ISTAT absolutní chudobu definuje jako stav, kdy si člověk nemůže dovolit "základní (zboží a služby) nezbytné k tomu, aby se vyhnul vážným formám sociálního vyloučení".

Kristýna, Šárka, Jan, Vendula a Václav. Chudé Česko v pěti příbězích. | Video: Blahoslav Baťa
 

Právě se děje

před 36 minutami

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy