Nemocnice v syrském Aleppu přerušily provoz kvůli bombardování

ČTK ČTK
19. 11. 2016 12:46
Podle prohlášení ředitelství zdravotnických služeb v Aleppu byl provoz nemocnic v povstalecké části města přerušen. Od úterka tam byly obnoveny boje a v pátek byla zasažena poslední pediatrická nemocnice. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje s pomocí svých lidí v terénu, ale tvrdí, že některá zařízení jsou stále částečně v provozu. Většina obyvatel obležené části Aleppa se do nich však bojí chodit, protože nemocnice jsou pod palbou.
Syrské Aleppo.
Syrské Aleppo. | Foto: Reuters

Damašek - Provoz v nemocnicích v povstalecké části syrského města Aleppo musel být přerušen, protože všechny jsou po náletech a útocích značně poškozené. V sobotu to oznámilo ředitelství zdravotnických služeb v této části Aleppa.

Od úterka tam byly obnoveny boje a v pátek byla zasažena poslední pediatrická nemocnice.

"Všichni lidé včetně dětí a starých mužů a žen se ocitli kvůli tomuto ničení bez zdravotnických zařízení, která mohou poskytnout pomoc v případě ohrožení života," uvedl úřad v prohlášení, jež získala agentura Reuters.

Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), která situaci monitoruje s pomocí svých lidí v terénu, ale tvrdí, že některá zařízení jsou stále částečně v provozu. Většina obyvatel obležené části Aleppa se do nich však bojí chodit, protože nemocnice jsou pod palbou.

Syrská armáda se spojenci po několikatýdenním klidu v úterý obnovila útoky na východní Aleppo, v němž je podle odhadů na 270 000 lidí. Syrská státní televize tvrdí, že cílem útoků jsou "základny teroristů a sklady zásob".

Rusko je sice spojencem Damašku, ale Moskva oznámila, že ruské letectvo se útoků v Aleppu neúčastní a útočí v jiných částech Sýrie.

Jak Rusko, tak syrský režim odmítají obvinění ze záměrných útoků na nemocnice a další civilní infrastrukturu. Kvůli těžkému bombardování dnes zůstaly v Aleppu uzavřeny školy a výuka nebude pokračovat ani v neděli.

Odborník na dění v Sýrii Fabrice Balanche, který působí ve Washingtonu, řekl, že "je jasné, že se Damašek, Moskva a Teheránrozhodly rychle dobýt východní Aleppo, aby v lednu mohly nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa postavit před hotovou věc". Trump se dal slyšet, že nehodlá pokračovat v podpoře tak zvané umírněné syrské opozice, protože se neví, kdo to vlastně je. USA by se podle něj měly zaměřit na porážku organiazce Islámský stát a najít společnou řeč se Syřany a jejich ruskými spojenci.

Lidé z obleženého syrského Aleppa mají nedostatek zdrojů. Pomáhají si, jak mohou. Rozehřívají zbytky plastu, aby se z nich zkondenzovalo palivo. | Video: Rádio Svobodná Evropa
 

Právě se děje

Další zprávy