Německý prezident Horst Köhler odstoupil z funkce

Zahraničí Zahraničí
31. 5. 2010 14:20
Reagoval tak na kritiku za své výroky v souvislosti s německou misí v Afghánistánu.
Horst Köhler
Horst Köhler | Foto: Reuters

Berlín - Německý prezident Horst Köhler nečekaně odstoupil ze své funkce. Rezignoval kvůli kritice svých výroků v souvislosti s misí německé armády v Afghánistánu.

Poté, co Köhler navštívil německé jednotky v Afghánistánu, uvedl v rozhlasovém rozhovoru, že v nouzových případech "je i vojenské nasazení nutné, abychom uhájili své zájmy, například volné obchodní cesty." 

Následně byl prezident vystaven kritice, pod jejímž tlakem z pozice prezidenta s okamžitou platností odstoupil. Kritika se na něj hrnula zejména ze sociální demokracie, od zelených a postkomunistické Levice.

"Mnoha lidem vadí, že prezident vyjadřuje svá stanoviska jen zřídka. Já si naopak přeji, aby častěji mlčel," uvedl sociální demokrat Sebastian Edathy a dodal: "Vojenské jednotky nejsou v Afghánistánu přítomny z ekonomických, ale z bezpečnostněpolitických důvodů."

Gregor Gysi, předseda frakce postkomunistické Levice, označil prezidentův výrok za nezodpovědný: "Pro export a volný obchod lze činit mnohé, ale nikoli vést válku."

Předseda frakce zelených Jürgen Trittin zase přirovnal Horsta Köhlera k jeho prezidentskému předchůdci Heinrichu Lübkemu, který se do německé historie zapsal mimo jiné svými neobratnými projevy.

Nešlo o Afghánistán, bránil prezidenta jeho mluvčí

Köhlerův mluvčí sice později upřesnil, že prezident neměl Afghánistán na mysli, k rezignaci ovšem i přesto došlo. Köhler dnes navíc uvedl, že kritika neměla žádné opodstatnění a postrádala respekt vůči hlavě státu. Pravomoci hlavy státu dočasně převzal Jens Böhrnsen, předseda horní parlamentní komory - Spolkové rady.

Funkce prezidenta je v Německu především ceremoniální, prezident je volen parlamentem.

Köhlerovi je 67 let, do funkce byl poprvé zvolen v roce 2004. Úspěch zaznamenal i loni při volbě na druhé funkční období. Před tím pracoval jaké šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj a také u Mezinárodního měnového fondu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy