Němec, který v Münsteru najel do lidí, po sobě nechal dopis. Popisuje v něm ponižující dětství

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2018 21:05
Němec Jens R. měl psychické problémy. V sobotu najel do lidí v centru města Münster. Zabil dva lidi, pak spáchal sebevraždu.
Policie a hasiči na místě útoku v Münsteru.
Policie a hasiči na místě útoku v Münsteru. | Foto: Reuters

Berlín - Němec, který v sobotu v centru Münsteru najel do skupiny lidí, po sobě zanechal dopis, v němž píše mimo jiné o lidech, kteří mu v životě ublížili. Informoval o tom deník Süddeutsche Zeitung. Osmačtyřicetiletého muže, který autem zabil dvě osoby a poté se zastřelil, zřejmě k činu vedly psychické problémy. Podle státního zástupce Martina Botzenhardta si jsou vyšetřovatelé jistí, že muž jednal s úmyslem spáchat sebevraždu.

Jens R. v osmnáctistránkovém psaní, které má datum 29. března, podrobně líčí například zážitky z dětství, jež vnímal jako ponižující a jež podle něj mohly za to, že měl vážné problémy. Zabývá se konflikty s rodiči, pocity viny, nervovými problémy a častými zhrouceními. Řeč je také o výbuších agresivity, poruchách chování či o údajně nepovedené operaci, z níž vinil lékaře.

"Podle dosavadní analýzy a vyhodnocení dostupných dokumentů, stop a výpovědí si jsou vyšetřující úřady jisté, že 48letý muž jednal s úmyslem spáchat sebevraždu," řekl v pondělí večer podle agentury DPA vrchní státní zástupce Botzenhardt.

Při prohledání bytu svobodného a bezdětného muže se podle Botzenhardta našla mimo jiné uvázaná oprátka na trámu, což je podle něj "jednoznačný důkaz". Pro sebevražedný úmysl hovoří také skutečnost, že muž se v sobotu zastřelil hned po zastavení automobilu.

V zásobníku pistole vyrobené v bývalé Jugoslávii byly podle státního zástupce ještě další náboje. "Zjevně se chtěl pachatel po smrtící jízdě rovnou sám popravit," řekl šéf vyšetřujících kriminalistů Joachim Poll. "Při celkovém vyhodnocení indicií jsme si jisti, že pachatel jednal s úmyslem spáchat sebevraždu," potvrdil Poll. Podle vyšetřovatelů se ale muž se svým úmyslem před činem nikomu nesvěřil.

Při pátrání po možných příčinách sobotního incidentu, při němž zranění utrpělo kolem 20 lidí, se přišlo také na to, že Jense R. v letech 2015 a 2016 několikrát vyšetřovala policie, a to kvůli vyhrožování, poškození cizí věci, útěku z místa nehody a podvodu. Všechna řízení byla ale zastavena.

I přes tyto poznatky případ nadále provází řada nejasností. Znám není přesný motiv činu Jense R., ani to, odkud vzal zbraň, kterou se zastřelil. Zbrojní průkaz totiž neměl. Policisté se i proto při vyšetřování chtějí zaměřit především na to, jak a kde muž trávil své poslední týdny.

Dva lidé jsou po incidentu nadále v ohrožení života. Mezi vážně zraněnými je podle německých médií i 21letá hráčka nejvyšší německé volejbalové ligy Chiara Hoenhorstová. Po operaci je v umělém kómatu, ale prezident klubu USC Münster Jörg Adler deníku Bild řekl, že už není ohrožena na životě.

Video: Útok v německém městě Münster

V německém Münsteru najel řidič autem do lidí. Na místě je několik mrtvých | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

Kanonýr Werner z Lipska je prý na odchodu do Chelsea

Útočník Timo Werner je údajně blízko odchodu z Lipska do Chelsea. Londýnský klub už podle médií souhlasil s tím, že využije výstupní klauzuli ve smlouvě čtyřiadvacetiletého fotbalisty a zaplatí za něj 60 milionů eur (asi 1,6 miliardy korun).

Werner v minulosti působil ve Stuttgartu a do Lipska přišel před čtyřmi lety. V probíhající sezoně dal za saský celek ve všech soutěžích 31 branek a pomohl mu do čtvrtfinále Ligy mistrů. V bundeslize je Werner s 25 góly druhým nejlepším střelcem a Lipsku, za které nastupuje i český reprezentant Patrik Schick, patří třetí místo.

Právě Schickovu budoucnost by mohl Wernerův odchod ovlivnit. Český útočník je v Lipsku na hostování z AS Řím a součástí dohody je i možnost přestupu za 29 milionů eur. Trenér Julian Nagelsmann ale prohlásil, že o přestupu by uvažoval v případě, že cena klesne na 20 milionů. Schick zatím v 18 bundesligových zápasech dal devět branek.

Další zprávy