Nejstarší kresba je ve Španělsku. Ale je to dílo lidí?

Martin Novák Martin Novák
15. 6. 2012 18:35
Nová analýza ukázala, že nejstarší jeskynní obrazy v El Castillo vznikly před 40 000 lety
Tyto kresby vznikly zhruba před 40 000 lety.
Tyto kresby vznikly zhruba před 40 000 lety. | Foto: Reuters

Barcelona - Nejstarší známou kresbou na světě jsou oficiálně malby v jeskyni El Castillo na severu Španělska, nedaleko města Santander.

Archeologové dospěli k tomuto závěru s pomocí speciální geochronologické metody, která přesněji určuje stáří maleb. Obrázky kotoučů v El Castillo jsou podle nich staré zhruba 40 tisíc let.

Uvádí to ve svém novém čísle časopis Science. V El Castillo jsou také nakreslené lidské ruce. Tyto obrázky někdo vytvořil tak, že na ruku přitisknutou ke stěně jeskyně nanesl barvu. Jsou ale o přibližně 4 tisíce let mladší než disky. Z pozdějšího období jsou také kresby koní.

Jeskyně a kresby v El Castillo byly objeveny už před více než sto lety. Lokalita je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Za dosud nejstarší památky lidského umění považovali vědci některé obrazy zvířat v jeskyni Chauvet v jižní Francii, staré přibližně 32 až 37 tisíc let.

Někteří archeologové se domnívají, že nejstarší malby v El Castillo vytvořili neandertálci, nikoliv lidé. Před 40 tisíci lety na území dnešního Španělska ještě neandertálci žili, vyhynuli o 10 tisíc let později.

Ruce. Dílo vytvořené podle analýz archeologů před 37 000 lety.
Ruce. Dílo vytvořené podle analýz archeologů před 37 000 lety. | Foto: Reuters

"Je velmi pravděpodobné, že jde o dílo neandertálců. Byli schopní vyrábět šperky. Zdobili své nástroje a svá těla. A nejstarší pozůstatky moderního člověka v Evropě máme k dispozici přibližně z doby před 39 tisíci lety," říká k tomu Joao Zilhao, archeolog z barcelonské univerzity.

Jak uvádí časopis Science, experti se v názoru na autorství maleb rozcházejí. Někteří pochybují o jejich neandertálském původu.
Neandertálci obývali Evropu v období před 250 000 až 35 000 lety. Příchod moderního člověka do Evropy se odehrál před 45 000 až 35 000 lety.

Americký archeolog John Shea se domnívá, že ještě starší jeskynní malby byly nebo jsou v Africe, ale nedochovaly se kvůli odlišným geologickým podmínkám na tomto kontinentu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy