Nejisté Maďarsko žádá o pomoc EU a měnový fond

Martin Novák Martin Novák
25. 11. 2011 6:03
Vláda ještě v polovině listopadu odmítala o nové dohodě s MMF mluvit
Mítink vládnoucí strany Fidesz v centru Budapešti.
Mítink vládnoucí strany Fidesz v centru Budapešti. | Foto: Reuters

Budapešť - Maďarsko žádá Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc, přestože premiér Viktor Orbán ještě před několika dny tvrdil, že vláda o tom neuvažuje.

Brusel potvrdil, že Maďaři požádali o takzvanou zajišťovací pomoc. Tedy o vyčlenění určité částky, kterou by použili v případě, že by se příští rok dostali do ještě kritičtějších problémů, než mají nyní.

"Vláda zahájila jednání s MMF a EU o nové dohodě, která namísto úsporných opatření podpoří maďarský ekonomický růst," uvedlo ministerstvo hospodářství.

Vláda přitom dlouho odmítala další spolupráci s MMF, ministr hospodářství György Matolcsy ještě 14. listopadu dokonce prohlásil, že maďarská hospodářská politika je vůči MMF "v opozici".

 

Podle odhadů expertů se maďarská ekonomika v roce 2012 jen těsně vyhne recesi. Evropská komise předpovídá maximální růst 0,5 procenta s tím, že počet pracovních míst se příliš nezvýší.

Maďarský parlament.
Maďarský parlament. | Foto: Reuters

Orbánova vláda pak prosadila v parlamentu návrhy, které státu zajistily další příjmy. Více zdanila banky a velké firmy (malým a středním naopak daňově ulevila), znárodnila soukromé penzijní fondy.

Kabinet si dal za úkol snížit rozpočtový deficit, takže přistoupil k razantním škrtům. Zmrazil například růst platů ve státním sektoru. Cílem pro příští rok je deficit ve výši 2,5 procenta HDP.

Budapešť si už v roce 2008 - ještě před nástupem Orbánovy pravicové vlády - půjčila od EU a Mezinárodního měnového fondu celkem dvacet miliard dolarů. Maďarskou krizi způsobily z velké části hypoteční úvěry, které si lidé pořizovali v zahraničních měnách a po propadu forintu měli problémy s jejich splácením.

Premiér se orientuje na spolupráci s Čínou, nedávno hostil v Budapešti čínského premiéra Wen Ťia-paa a prohlásil, že "čínský byznys je v Maďarsku vítán". Čína už nakoupila malou část maďarských státních dluhopisů, potvrdila Maďarská agentura pro správu dluhu.

Orbánova strana Fidesz vyhrála na začátku roku 2010 volby drtivým způsobem, získala v parlamentu ústavní většinu. Maďaři odmítli socialisty, jejichž šéf přiznal, že lhali lidem o skutečné ekonomické situaci země. Nahrávka s jeho projevem se dostala na veřejnost.

Po první škrtech ale někteří Maďaři vyšli do ulic znovu protestovat a Orbán je kritizován také za mediální politiku. Vyměnil například vedení veřejnoprávní televize i rozhlasu a dosadil tam pracovníky, kteří jsou k němu loajální.

 

Právě se děje

Další zprávy