reklama
 
 

Náš prezident není kosmonaut ani ujo, bouří se Fico

9. 2. 2013
Nebyla to satira a kdybych to viděl, odešel bych, napsal Fico

Bratislava - "Obyčejná a dehonestující neslušnost" a ne politická satira byla podle slovenského premiéra Roberta Fica scénka s dvojníkem prezidenta Ivana Gašparoviče během předávání hudebních cen Slavík (Slávik) 2012.

Skeč, během kterého moderátoři Gašparovičova imitátora ve skafandru oslovovali jako "strejdu", Fico na svém blogu tvrdě kritizoval. "Děkujeme, už vás nepotřebujeme," prohlásili na konci scénky moderátoři. "Už můžete odstoupit."

"Pokud bych byl osobně přítomný na Slávikovi, vím, že bych po tomto hloupém incidentu odešel," uvedl Fico. Dodal, že proti politické satiře nic nemá a že sám je její častou potravou. Zdůraznil ale rozdíl mezi vtipným poukazováním na nedostatky politiků a znevážením funkce hlavy státu, které kromě útoku na Gašparoviče mělo zakrýt neschopnost scénáristů vytvořit kvalitní program.

"A to ani nemluvím o zneužití prezidentova dvojníka: za 50 eur (1250 korun) mu přikázali přijít ve skafandru na pódium, zakázali mu cokoli říct a vystavili ho situaci, se kterou by možná ani nesouhlasil, pokud by byl obeznámen s úmyslem scénáristů a moderátorů," vytkl pořadu Fico. Podle něj je nepředstavitelné, že by se něco podobného stalo ve Francii či Rakousku.

Ve skafandru

Sporná scéna začala napodobeným skokem rekordmana Felixe Baumgartnera z hranic vesmíru, poté se parašutista ve skafandru objevil před moderátorskou dvojicí Michalem Hudákem a Štefanem Skrúceným s obálkou, ve které byl absolutní vítěz slavíka.

Když si sundal přilbu, byla patrné, že je to Gašparovičův dvojník. Moderátoři si z něho k radosti publika dělali legraci, nazývali ho strejdou a poté se s ním rozloučili výzvou k odstoupení.

Penis a Organizace spojených nádorů

Kritici Gašparoviče označují za starého strejdu (starý ujo) kvůli jeho výroku z roku 1996 na adresu tehdejšího prezidenta Michala Kováče, kterého podle některých svědků označil hanlivým výrazem pro penis. Gašparovič to ale odmítá a tvrdí, že použil slovo "ujo".

Terčem posměchu se Gašparovič stal již v minulosti kvůli svým přeřeknutím. Například místo stabilizace západního Balkánu chtěl urovnávat poměry na balkonu nebo OSN označil se Organizaci spojených nádorů.

autor: ČTK | 9. 2. 2013

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama