reklama
 
 

Napětí v Asii.Vypukl konflikt mezi Kambodžou a Thajskem

14. 11. 2009
Jmenování bývalého thajského premiéra Thaksina Šinavatry poradcem kamboždské vlády pobouřilo thajskou vládu

Phnompenh - Vyhoštění diplomaté, diplomatické vztahy pod bodem mrazu a zatčení jednoho "špiona". To všechno způsobil příjezd bývalého thajského premiéra Thaksina Šinavatry do Kambodže minulý týden.

Thajská vláda o vydání premiéra, který byl v době své nepřítomnosti v zemi odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci a zneužívání veřejné funkce, dlouhodobě usiluje.

Oficiálně o něj požádala kambodžské úřady. Kambodžský premiér Hun Sen to ale rezolutně odmítl s tím, že žádost je politicky motivována. Obě země mají mezi sebou uzavřenu bilaterální dohodu o vydávání hledaných osob, jedná-li se ale o politický motiv, nemusí se podmínkám smlouvy podřídit.

Ze všeho nejvíce však Bangkok popudilo jmenování Thaksina ekonomickým poradcem kambodžské vlády. Podle Thaksinových slov prý Thajsko nyní uvidí, jak bude z jeho pobytu v zemi "jeho chudý soused těžit" .

Zhoršené diplomatické vztahy obou zemí se odvíjí od desítky let staré územní spory, mezi něž patří i pře o starobylý chrám Preah Vihear.

Zatčení "špiona" 

Olej do ohně už takto vyostřených vztahů mezi oběma zeměmi přililo včerejší zatčení zaměstnance kambodžského letiště. Jednatřicetiletý Sivarak Čothipong thajského původu měl thajské ambasádě v Phnompenhu poskytnout podrobnosti o Thaksinově letu. Thajského diplomata, který měl informace přijímat, Kambodža následně vyhostila ze země.

"Thajský diplomat vykonával činnost, která je v rozporu s jeho pozicí," řekl kambodžský mluvčí ministra zahraničí agentuře AFP Koy Kuong.

Na to thajská vláda reagovala stejným krokem - vyhostila ze své země vysoce postaveného kambodžského diplomata.

Zatímco si diplomaté balili kufry, Thaksin Šinavatra s kambodžským premiérem Hun Senem hráli golf, píše se na stránkách BBC. Do Kambodži už také přicestovali z Thajska Thaksinovi příznivci, které na letišti premiér Hun Sen osobně přivítal.  

Bouřlivá doba

Miliardáře Šinavatru v roce 2006 svrhli vojenským převratem. V loňském roce se tento bývalý vlastník britského klubu Manchester City dobrovolně uchýlil do exilu, aby se vyhnul nastoupení do vězení. Od května tohoto roku sídlí v Dubaji. 

I po jeho „odstavení" od moci s ním ale stále sympatizuje značná část thajské společnosti. Kvůli tomu se Thajsko již několikrát dostalo do politické krize, která vyvrcholila blokádou bangkockého mezinárodního letiště Suvarnabhumi a obsazení sídla vlády.

Demonstrace vedli protivládní demonstranti z Lidové aliance pro demokracii (PAD) pod heslem za "demokratické Thajsko".

Spor o chrám

Mezi oběma zeměmi se diplomatické vztahy rapidně zhoršily poté, co byl loni v červenci chrám Preah Vihear zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO coby kambodžská památka. To vyústilo k rozmístění vojáků po obou stranách hranice.

Na jaře tohoto roku došlo v blízkosti chrámu k ozbrojené konfrontaci mezi vojáky obou zemí, při níž nejméně jeden z Thajců přišel o život a sedm dalších utrpělo zranění.

14. 11. 2009

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama