Jste zlý člověk, najdu na vás špínu, říkal Kuciakovi Kočner na zveřejněné nahrávce

Martina Heroldová Martina Heroldová
11. 2. 2019 19:22
Slovenský podnikatel Marian Kočner, spojovaný s úkladnou vraždou Jána Kuciaka a jeho snoubenky, novináři telefonicky vyhrožoval, ukazuje nahrávka, kterou zveřejnil slovenský server Aktuality.sk, pro nějž Kuciak pracoval.
Foto: František Grossmann

"Vy jste velmi zlý člověk, kterého někdo úkoluje, a věřte mi, že přijdu na to kdo," říká podnikatel Kuciakovi na nahrávce 5. září 2018, tedy necelý půlrok před vraždou. "Můžete si být jistý, že se vám osobně, pane Kuciaku, začnu speciálně věnovat. Vám a vaší osobě, vaší matce, otci a sourozencům," dodává a popírá, že by šlo o výhrůžku.

"Jakmile zjistím nějakou špínu, nějaké přešlapy u vás, u celé vaší rodiny… každý má něco za nehty, buďte si jistý, že to zveřejním tak jako vy," popisuje Kočner na nahrávce a hovoří o tom, že založí internetovou stránku, kde informace o novináři a jeho blízkých zveřejní.

Kuciak poté na Kočnera podal trestní oznámení, byl dokonce vypovídat na policii, případ byl ale několikrát přeložen na jiné oddělení prokuratury a uzavřen byl bez vznesení jakéhokoli obvinění až po Kuciakově smrti. Nahrávku podle serveru Aktuality.sk přezkoumávala také slovenská Národní kriminální agentura, ani tak však žádné obvinění nevznesla. Kuciakovi rodiče se proti jejím závěrům odvolali, jejich stížnost ale byla zamítnuta.

Společensky nevhodné, nikoli vyhrožování

"Verbální projev podezřelého Mariána Kočnera vůči Jánu Kuciakovi možno hodnotit jako společensky nevhodný, avšak nenaplnil znaky skutkové podstaty přečinu nebezpečného vyhrožování," uvedla loni v dubnu bratislavská prokuratura.

V případu vraždy Kuciaka a jeho snoubenky byli dosud obviněni čtyři lidé, Kočner mezi nimi není. Od loňského června je však ve vazbě kvůli kauze s falšováním směnek.

Podle policie jde o vykonavatele nájemné vraždy Tomáše Szabóa, druhotnou objednavatelku zločinu Alenu Zsuzsovou, řidiče, který Szabóa vezl, Miroslava Marčeka a zprostředkovatele Zoltána Andruskóa. Zsuzsová má však ke Kočnerovi blízko, existují navíc důkazy, že podnikatel nechával Kuciaka a další novináře sledovat.

Od vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, kteří byli zastřeleni v obci ve vesnici Veľká Mača, uplyne na konci února rok. Motiv vraždy dle policie souvisel s Kuciakovou prací. Událost poté vyvolala na Slovensku největší protesty od roku 1989, které vyvrcholily politickou krizí a odstoupením slovenského premiéra Roberta Fica, ministra vnitra a policejního prezidenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Adetokunbo v NBA dovedl Milwaukee k šesté výhře za sebou

Nejužitečnější hráč minulé sezony Janis Adetokunbo zaznamenal ve čtvrtečním utkání NBA proti Portlandu impozantní triple double za 24 bodů, 19 doskoků a 15 asistencí a byl strůjcem vítězství Milwaukee 137:129. Bucks se po šesté výhře za sebou osamostatnili v čele Východní konference.

Adetokunbo podruhé v sezoně dosáhl na dvojciferná čísla ve třech základních statistických ukazatelích a stal se prvním hráčem v historii klubu, který zaznamenal bilanci čítající alespoň 20+15+15. Jeho čtvrteční výkon v historii ligy předčili jen slavní Oscar Robertson, Wilt Chamberlain a Larry Bird.

Střelecky se přitom řecký basketbalista trápil a proměnil jen devět z 27 střel. V počtu finálních přihrávek ale ve své sedmé sezoně v lize dosáhl na osobní rekord. "Když mi to nepadalo, snažil jsem se nacházet spoluhráče. Udělal jsem ale jen půlku práce, to oni se trefovali," řekl Adetokunbo.

Další zprávy