reklama
 
 

Španělské město zrudlo. Lidé po sobě házeli rajčata, video ukazuje populární bitvu

29. 8. 2018 22:00
Španělské město Buñol se proměnilo v rudé bitevní pole. Sledujte rajčatovou bitvu | Video: Reuters |  01:27
Organizátoři nachystali pro tradiční bitvu La Tomatina ve městě Buňol 145 tun rajčat.

Buňol (Španělsko) - Španělské město Buňol se ve středu proměnilo v bitevní pole. Obrovské množství červené barvy však nesignalizovalo krev, ale rajčatovou šťávu. V Buňolu se konala tradiční pouliční rajčatová bitva La Tomatina. 

Na událost, které se odhadem zúčastnilo 22 tisíc lidí, bylo nachystáno 145 tun "munice". Shnilá i čerstvá rajčata na místo dovezla šestice nákladních vozů. Do bitky na východě Španělska se zapojili hlavně turisté. Akce vypukla v 11:00 dopoledne a trvala hodinu. 

Lidé po sobě nadšeně házeli celá rajčata a zbytky dužiny rozdupávali na kaši. Mnozí si chránili oči brýlemi proti slunci. 

Buňolská radnice za tuto zábavu vybírala vstupné ve výši 12 eur (přes 300 korun) na osobu. Z výtěžku zhruba čtvrt milionu eur ale musí zaplatit materiál, úklid a vodu do sprch pro ty z účastníků, kteří mají po akci zájem se trochu očistit.

Lidé žijící v Buňolu se na každoroční zábavu pečlivě připravují a balkony a výlohy obchodů raději zakrývají igelitem. Upatlané zdi domů čeká sprcha, případně přemalování. 

Vznik La Tomatiny byl inspirován rajčatovou bitkou místních dětí v roce 1945. V 50. letech akci zakázal španělský diktátor Francisco Franco, Španělé ale poté tradici zase obnovili. 

Minulý rok událost doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli teroristickému útoku, ke kterému došlo o necelé dva týdny dříve v Barceloně.

autoři: ČTK, Zahraničí | 29. 8. 2018 22:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama