Gabčík má doma nezvyklý pomník. Přispěli na něj i Češi

Jan Gazdík Jan Gazdík
13. 10. 2014 15:35
Parašutista, který spolu s Janem Kubišem zlikvidoval třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, se dočkal památníku i na rodném Slovensku.
Pomník parašutistovi Josefu Gabčíkovi.
Pomník parašutistovi Josefu Gabčíkovi. | Foto: Jan Gazdík

Rajecké Teplice (Od našeho zpravodaje) - Parašutista Josef Gabčík, jenž spolu s Janem Kubišem zlikvidoval před dvaasedmdesáti lety třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, se dočkal i na rodném Slovensku zasloužené satisfakce. V Gabčíkově rodné vsi Poluvsie u Rajeckých Teplic byl o víkendu (naproti domku, v němž vyrůstal) odhalen jeho pomník v podobě umělecky výjimečné busty: usmívajícího se vojáka.

"Nechtěl jsem ztvárnit nadpřirozeného hrdinu, ale chlapa, jenž miloval život. Probral jsem desítky jeho fotografií a na všech se Jožko usmíval. I z těch snímků je patrné, že šlo o neobyčejně milého, srdečného a laskavého člověka. Nebyl 'jen' statečným vojákem," svěřuje se sochař Peter Repka.

A Gabčíkova praneteř Katarína Tomčíková ho doplňuje: "Podle toho, co se o strýci v rodině vypráví, tak musel být pěkným 'číslem'. A pokud vím, tak nezkazil žádnou legraci. Jsem moc ráda, že se bude od nynějška na náš (svůj) dům dívat pěkně z blízka." Konec konců i z dobových hodnocení britských velitelů speciálních sil commandos, kteří Gabčíka s Kubišem vycvičili, vyplývá, že jde o muže, jenž zvládne jakýkoliv úkol.

Víkendové odpoledne v Poluvsie u Rajeckých Teplic bylo výjimečné i tím, že bez obvyklého patosu připomnělo, jak velmi blízko k sobě mají Češi se Slováky. "Největší lásku projeví ten, kdo za své přátele a blízké položí život," řekl o parašutistovi před místními místopředseda české Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Na Gabčíkův podíl v operaci Anthropoid se podle něj někdy zapomíná... Slovensko nevyjímaje: "Přitom bychom si právě v této době měli hrdiny připomínat více než kdy jindy. Jsme zchoulostivělí, snadno upozaďujeme morální hodnoty a dáváme před nimi často přednost svému pohodlí."

Myšlenka postavit Josefu Gabčíkovi pomník v jeho rodišti byla vlastně tak trochu "česko-slovenská". Poslanec městského zastupitelstva Rajeckých Teplic Peter Fajbík si prý při návštěvě krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje (místa posledního boje sedmi ukrývajících se československých parašutistů, kteří se podíleli na atentátu) uvědomil, že jednomu z největší Slováků nevzdali v jeho rodišti dosud úctu, kterou si zaslouží. "A nejlepší místo je u Gabčíkova rodného domku," svěřuje se Fajbík.

I jeho samotného ovšem překvapilo, kolik lidí se na splnění jeho nápadu podílelo. S penězi jich přispělo asi třicet (vybralo se 11 000 euro) a stejný počet se zapojil do výstavby pomníku. "Od zedníka, traktoristy, bagristy až po sekretářku primátora, která ještě v předvečer odhalení pomníku zametala jeho okolí. Například sochař Peter Repka si nechal zaplatit pouze náklady na materiál. "Jejich spontánní a obětavá pomoc mi udělala snad největší radost," přiznává Fajbík.

Postoje lidí z Poluvsie a Rajeckých Teplic jsou o to sympatičtější - a nepochybně i odvážnější -, že županem sousedního Bánskobystrického kraje je slovenský neonacista Marian Kotleba. A jak konstatuje tamní občanský aktivista Miroslav Belan: "Žijeme ve zvláštní a někdy i hloupé době. Proto je tolik důležité dělat smysluplné věci, brát si příklad z lidí, jako byl Josef Gabčík, a nevzhlížet k falešným a velmi pochybným idolům." Gabčíkova praneteř Katarína Tomčíková se snad právě proto nedlouho před odhalením pomníku svěřuje: "Jsem pyšná na to, že strýc s Janem Kubišem zlikvidoval nacistického zločince, jakému není rovno."

Parašutista Gabčík je podle historiků důkazem, že nejen velké národy mohou měnit chod dějin, ale že je to v silách i chlapce z malé vesničky Poluvsie. Diverzní paraskupina Anthropoid, kterou tvořili Čechoslováci Kubiš s Gabčíkem, má mimochodem zásadní podíl na reakci západních mocností, které už krátce po atentátu na Heydricha odstoupily od Mnichovské smlouvy.

Hranice Československa (tedy i dnešního Česka a Slovenska) byly tudíž po válce obnoveny v jejich původní podobě. A možná je tak trochu symbolické a určitě povzbudivé, že Gabčíkův pomník by v Poluvsie nevznikl bez veřejné sbírky, přičemž největší částka přišla z Česka od Václava Foglara.

Když v českých Dolních Vilémovicích vzniklo mimochodem před časem z rozpadajícího se rodného domku Jana Kubiše zajímavé muzeum, stal se podle tamní starostky Jitky Boučkové jeho typickým návštěvníkem cyklista mezi třicítkou a čtyřicítkou s jedním či dvěma dětmi. Přijíždějí prý proto, aby poznali místo, na kterém začala tolik důležitá událost. "A určitě tomu tak bude i v Poluvsie," popřála místním česká starostka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 3 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy