Gabčík má doma nezvyklý pomník. Přispěli na něj i Češi

Jan Gazdík Jan Gazdík
13. 10. 2014 15:35
Parašutista, který spolu s Janem Kubišem zlikvidoval třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, se dočkal památníku i na rodném Slovensku.
Pomník parašutistovi Josefu Gabčíkovi.
Pomník parašutistovi Josefu Gabčíkovi. | Foto: Jan Gazdík

Rajecké Teplice (Od našeho zpravodaje) - Parašutista Josef Gabčík, jenž spolu s Janem Kubišem zlikvidoval před dvaasedmdesáti lety třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha, se dočkal i na rodném Slovensku zasloužené satisfakce. V Gabčíkově rodné vsi Poluvsie u Rajeckých Teplic byl o víkendu (naproti domku, v němž vyrůstal) odhalen jeho pomník v podobě umělecky výjimečné busty: usmívajícího se vojáka.

"Nechtěl jsem ztvárnit nadpřirozeného hrdinu, ale chlapa, jenž miloval život. Probral jsem desítky jeho fotografií a na všech se Jožko usmíval. I z těch snímků je patrné, že šlo o neobyčejně milého, srdečného a laskavého člověka. Nebyl 'jen' statečným vojákem," svěřuje se sochař Peter Repka.

A Gabčíkova praneteř Katarína Tomčíková ho doplňuje: "Podle toho, co se o strýci v rodině vypráví, tak musel být pěkným 'číslem'. A pokud vím, tak nezkazil žádnou legraci. Jsem moc ráda, že se bude od nynějška na náš (svůj) dům dívat pěkně z blízka." Konec konců i z dobových hodnocení britských velitelů speciálních sil commandos, kteří Gabčíka s Kubišem vycvičili, vyplývá, že jde o muže, jenž zvládne jakýkoliv úkol.

Víkendové odpoledne v Poluvsie u Rajeckých Teplic bylo výjimečné i tím, že bez obvyklého patosu připomnělo, jak velmi blízko k sobě mají Češi se Slováky. "Největší lásku projeví ten, kdo za své přátele a blízké položí život," řekl o parašutistovi před místními místopředseda české Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Na Gabčíkův podíl v operaci Anthropoid se podle něj někdy zapomíná... Slovensko nevyjímaje: "Přitom bychom si právě v této době měli hrdiny připomínat více než kdy jindy. Jsme zchoulostivělí, snadno upozaďujeme morální hodnoty a dáváme před nimi často přednost svému pohodlí."

Myšlenka postavit Josefu Gabčíkovi pomník v jeho rodišti byla vlastně tak trochu "česko-slovenská". Poslanec městského zastupitelstva Rajeckých Teplic Peter Fajbík si prý při návštěvě krypty pražského kostela Cyrila a Metoděje (místa posledního boje sedmi ukrývajících se československých parašutistů, kteří se podíleli na atentátu) uvědomil, že jednomu z největší Slováků nevzdali v jeho rodišti dosud úctu, kterou si zaslouží. "A nejlepší místo je u Gabčíkova rodného domku," svěřuje se Fajbík.

I jeho samotného ovšem překvapilo, kolik lidí se na splnění jeho nápadu podílelo. S penězi jich přispělo asi třicet (vybralo se 11 000 euro) a stejný počet se zapojil do výstavby pomníku. "Od zedníka, traktoristy, bagristy až po sekretářku primátora, která ještě v předvečer odhalení pomníku zametala jeho okolí. Například sochař Peter Repka si nechal zaplatit pouze náklady na materiál. "Jejich spontánní a obětavá pomoc mi udělala snad největší radost," přiznává Fajbík.

Postoje lidí z Poluvsie a Rajeckých Teplic jsou o to sympatičtější - a nepochybně i odvážnější -, že županem sousedního Bánskobystrického kraje je slovenský neonacista Marian Kotleba. A jak konstatuje tamní občanský aktivista Miroslav Belan: "Žijeme ve zvláštní a někdy i hloupé době. Proto je tolik důležité dělat smysluplné věci, brát si příklad z lidí, jako byl Josef Gabčík, a nevzhlížet k falešným a velmi pochybným idolům." Gabčíkova praneteř Katarína Tomčíková se snad právě proto nedlouho před odhalením pomníku svěřuje: "Jsem pyšná na to, že strýc s Janem Kubišem zlikvidoval nacistického zločince, jakému není rovno."

Parašutista Gabčík je podle historiků důkazem, že nejen velké národy mohou měnit chod dějin, ale že je to v silách i chlapce z malé vesničky Poluvsie. Diverzní paraskupina Anthropoid, kterou tvořili Čechoslováci Kubiš s Gabčíkem, má mimochodem zásadní podíl na reakci západních mocností, které už krátce po atentátu na Heydricha odstoupily od Mnichovské smlouvy.

Hranice Československa (tedy i dnešního Česka a Slovenska) byly tudíž po válce obnoveny v jejich původní podobě. A možná je tak trochu symbolické a určitě povzbudivé, že Gabčíkův pomník by v Poluvsie nevznikl bez veřejné sbírky, přičemž největší částka přišla z Česka od Václava Foglara.

Když v českých Dolních Vilémovicích vzniklo mimochodem před časem z rozpadajícího se rodného domku Jana Kubiše zajímavé muzeum, stal se podle tamní starostky Jitky Boučkové jeho typickým návštěvníkem cyklista mezi třicítkou a čtyřicítkou s jedním či dvěma dětmi. Přijíždějí prý proto, aby poznali místo, na kterém začala tolik důležitá událost. "A určitě tomu tak bude i v Poluvsie," popřála místním česká starostka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Zelení vyzvali ke spolupráci ve volbách menší subjekty nalevo od středu

Po odstoupení od plánu vytvořit se sociálními demokraty předvolební blok nalevo od politického spektra chtějí Zelení oslovit pro spolupráci v říjnových sněmovních volbách menší iniciativy a osobnosti veřejného života. Ve středu představili výzvu "Nečekejte, přidejte se" pro vznik projektu, který bude usilovat o demokratickou, sociální a ekologickou politiku.

"Směr, kterým se ČSSD vydala, není slučitelná se zelenou politikou," řekl novinářům k výsledkům víkendového sjezdu sociálních demokratů a ukončení jednání spolupředseda Zelených Michal Berg. Podle spolupředsedkyně Magdaleny Davis je třeba urychlit dialog s jinými subjekty i jednotlivci. "Jsme přesvědčeni, že výzva je aktuální a důležitá, nemůžeme si dovolit čekat, jak uspějí ve volbách další subjekty," uvedla.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

RRTV musí doplatit miliony korun odvolaným radním, potvrdil soud

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) musí svým šesti bývalým členům vyplatit celkem přes 14 milionů korun jako náhradu ušlé mzdy. Ve středu to pravomocně potvrdil soud, který zamítl odvolání vysílací rady. Přiznanou částku ještě výrazně navýší úroky z prodlení. Rada bude muset hradit i dalších zhruba 2,4 milionu, které muži vynaložili na soudní řízení.

Šestici radních odvolal v roce 2003 z funkce tehdejší premiér Vladimír Špidla, a to v souvislosti s arbitráží mezi Českem a Central European Media Enterprises (CME). Premiér Špidla tehdy vysílací radu odvolal, protože podle sněmovny opakovaně závažně neplnila své povinnosti a Česko kvůli tomu arbitráž prohrálo. Justice poté konstatovala, že Špidlovo rozhodnutí bylo nezákonné.

Bývalí radní Zdeněk Duspiva, Pavel Foltán, Petr Žantovský, Josef Musil, Jiří Novotný a Petr Štěpánek se žalobou domáhali toho, aby jim RRTV doplatila mzdu od jejich odvolání až do vypršení šestiletého funkčního období. Soudy nakonec každému z nich přiznaly přes dva miliony korun. Období, po které muži nemohli vykonávat svou činnost, totiž vyhodnotily jako překážku v práci. Nejvíce - 2,88 milionu korun - dostal Duspiva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy