Mysleli jste, že mozek lze trénovat? Ne, odhalili vědci

Andrej Brabec
23. 4. 2010 6:52
Výzkum po šest týdnů sledoval, jak mozkové "hry" působí na 11 tisíc lidí

Londýn - Hry zaměřené na procvičení mozku nijak nezlepšují celkové schopnosti člověka, naznačuje to vědecká studie vypracovaná pro stanici BBC.

Výzkum po šest týdnů sledoval 11 430 lidí. Cílem bylo zjistit, jestli mají speciální počítačové hry na rozvoj mozku nějaký dopad.

Podle časopisu Nature se hráči v testovaných úkolech postupem času zlepšovali, získané schopnosti ale nedokázali uplatnit v jiných oblastech.

Dovednosti hráčů se v oblasti logiky, paměti, plánování či vizuální analýzy nevyvíjely.

Ze studie také nevyplynulo, zda si stárnoucí lidé mohou mozek jeho cvičením udržet v lepší kondici.

Zkoumání nezjistilo žádné zlepšení

Hráči měli za úkol cvičit mozek alespoň třikrát týdně po dobu deseti minut. Vydržet museli alespoň šest týdnů.

Sledovaní lidé byli náhodně rozděleni do tří skupin.

Skupina A cvičila logiku, plánování a schopnosti řešit problémy. Další skupina užívala zejména krátkodobou paměť, pozornost a matematické i vizuální schopnosti. Úkoly poslední skupiny byly spojeny se surfováním po internetu a nezaměřovaly se na konkrétní schopnosti získané v procesu učení.

Vědci provedli testy před i po tréninku a žádná ze sady her nezlepšila duševní schopnosti účastníků. Lidé se jen zlepšovali v testovaných hrách a konkrétních dovednostech, které úkoly zahrnovaly.

Podle vědců jsou výsledky zřejmé, statisticky nezaznamenaly žádný rozdíl mezi skupinami věnujícími se duševnímu tréninku a lidmi, kteří stejný čas strávili sledováním internetu.

Další výzkum by měl zjistit, jestli počítačové hry mohou zpomalit proces stárnutí mozku.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy