Mysleli jste, že mozek lze trénovat? Ne, odhalili vědci

Andrej Brabec
23. 4. 2010 6:52
Výzkum po šest týdnů sledoval, jak mozkové "hry" působí na 11 tisíc lidí

Londýn - Hry zaměřené na procvičení mozku nijak nezlepšují celkové schopnosti člověka, naznačuje to vědecká studie vypracovaná pro stanici BBC.

Výzkum po šest týdnů sledoval 11 430 lidí. Cílem bylo zjistit, jestli mají speciální počítačové hry na rozvoj mozku nějaký dopad.

Podle časopisu Nature se hráči v testovaných úkolech postupem času zlepšovali, získané schopnosti ale nedokázali uplatnit v jiných oblastech.

Dovednosti hráčů se v oblasti logiky, paměti, plánování či vizuální analýzy nevyvíjely.

Ze studie také nevyplynulo, zda si stárnoucí lidé mohou mozek jeho cvičením udržet v lepší kondici.

Zkoumání nezjistilo žádné zlepšení

Hráči měli za úkol cvičit mozek alespoň třikrát týdně po dobu deseti minut. Vydržet museli alespoň šest týdnů.

Sledovaní lidé byli náhodně rozděleni do tří skupin.

Skupina A cvičila logiku, plánování a schopnosti řešit problémy. Další skupina užívala zejména krátkodobou paměť, pozornost a matematické i vizuální schopnosti. Úkoly poslední skupiny byly spojeny se surfováním po internetu a nezaměřovaly se na konkrétní schopnosti získané v procesu učení.

Vědci provedli testy před i po tréninku a žádná ze sady her nezlepšila duševní schopnosti účastníků. Lidé se jen zlepšovali v testovaných hrách a konkrétních dovednostech, které úkoly zahrnovaly.

Podle vědců jsou výsledky zřejmé, statisticky nezaznamenaly žádný rozdíl mezi skupinami věnujícími se duševnímu tréninku a lidmi, kteří stejný čas strávili sledováním internetu.

Další výzkum by měl zjistit, jestli počítačové hry mohou zpomalit proces stárnutí mozku.

 

Právě se děje

Další zprávy