Muž bez rukou a nohou přeplaval Gibraltarskou úžinu

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
13. 7. 2012 10:05
Francouz přišel o končetiny při úrazu elektrickým proudem

Rabat - Francouz Philippe Croizon, který po amputaci nemá horní ani dolní končetiny, ve čtvrtek přeplaval Gibraltarskou úžinu mezi Evropou a Afrikou.

Croizon, jenž chce překonat průlivy rozdělující kontinenty, se už tímto způsobem dostal z Oceánie do Asie a z Asie do Afriky.

Croizon přišel o ruce i nohy před 18 lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20 000 voltů.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Francouz plave s pomocí ploutví připevněných na protézách. V září 2010 přeplaval kanál La Manche. Stal se tak podle médií prvním člověkem bez končetin, který kanál přeplaval.

Francouze ve čtvrtek při plavbě doprovázel jeho přítel, dálkový plavec Arnaud Chassery. Oba muži se na cestu vydali ze španělského města Tarifa. Překonat čtrnáctikilometrovou vzdálenost mezi Španělskem a Marokem Croizonovi trvalo něco přes pět hodin.

"Přeplutí bylo mimořádně obtížné. Museli jsme plavat víc, než jsem zvyklý. Jsem zvyklý na dlouhé vzdálenosti, ale tentokrát to bylo opravdu daleko. Byly tam silné proudy," řekl Croizon v cíli v marockém Tangeru. "Chvíli mě bolela záda, ale opravdu jsem o to stál a dokončili jsme tak třetí etapu," citovala jej agentura AP.

Croizon chce ještě plavat přes část Beringovy úžiny. Zde by měl zdolat kratší vzdálenost, zato ale ve vodách s teplotou blízko bodu mrazu. Pak ho prý přijme americký prezident Barack Obama.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 34 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy