reklama
 
 

Muž bez rukou a nohou přeplaval Gibraltarskou úžinu

13. 7. 2012 10:05
Francouz přišel o končetiny při úrazu elektrickým proudem

Rabat - Francouz Philippe Croizon, který po amputaci nemá horní ani dolní končetiny, ve čtvrtek přeplaval Gibraltarskou úžinu mezi Evropou a Afrikou.

Croizon, jenž chce překonat průlivy rozdělující kontinenty, se už tímto způsobem dostal z Oceánie do Asie a z Asie do Afriky.

Croizon přišel o ruce i nohy před 18 lety. Když se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho elektrický proud a tělem mu projelo 20 000 voltů.

Francouz plave s pomocí ploutví připevněných na protézách. V září 2010 přeplaval kanál La Manche. Stal se tak podle médií prvním člověkem bez končetin, který kanál přeplaval.

Francouze ve čtvrtek při plavbě doprovázel jeho přítel, dálkový plavec Arnaud Chassery. Oba muži se na cestu vydali ze španělského města Tarifa. Překonat čtrnáctikilometrovou vzdálenost mezi Španělskem a Marokem Croizonovi trvalo něco přes pět hodin.

"Přeplutí bylo mimořádně obtížné. Museli jsme plavat víc, než jsem zvyklý. Jsem zvyklý na dlouhé vzdálenosti, ale tentokrát to bylo opravdu daleko. Byly tam silné proudy," řekl Croizon v cíli v marockém Tangeru. "Chvíli mě bolela záda, ale opravdu jsem o to stál a dokončili jsme tak třetí etapu," citovala jej agentura AP.

Croizon chce ještě plavat přes část Beringovy úžiny. Zde by měl zdolat kratší vzdálenost, zato ale ve vodách s teplotou blízko bodu mrazu. Pak ho prý přijme americký prezident Barack Obama.

autoři: Zahraničí, ČTK | 13. 7. 2012 10:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama