Mumie Ötziho vydala nejstarší dochovanou krev

Petr Jemelka Petr Jemelka
2. 5. 2012 15:55
Odebrané červené krvinky jsou neporušené a nejstarší, jaké kdy vědci viděli

Bolzano/Mnichov - Vědcům se podařil husarský kousek. Z asi 5300 let staré přírodní mumie, kterou zná svět pod jménem Ötzi, totiž izolovali zachovalé krevní buňky.

Jedná se o nejstarší červené krvinky, s nimiž se dosud moderní lidé setkali. Objev může být klíčový nejen pro další antropologická zkoumání života v době měděné.

Badatelé Ötziho ostatky studují od roku 1991, kdy je v Alpách poblíž italsko-německé hranice našel pár turistů. Ledovec tělo mumifikoval tak dokonale, že turisté ani přivolaní policisté zpočátku vůbec nepoznali, že se jedná o muže, který zemřel před více než pěti tisíciletími.

Z přírodní mumie se od té doby podařilo zjistit Ötziho přibližný věk (asi 45), zdravotní stav, znovu sestavit jídelníček (dopřával si mimo jiné jelení maso a pečivo, které bychom dnes mohli nazvat bylinkovým chlebem).

S tím, že by se podařilo izolovat i neporušené krvinky, ale vědci rozhodně nepočítali.

"Je to velké překvapení. Dosud jsme netušili, jak dlouho mohou krevní buňky přežít, natož abychom věděli, jak tyto buňky lidí z doby měděné vůbec vypadaly. Doufali jsme, že bychom mohli najít aspoň jejich zbytky, tohle jsme však vážně nečekali. Ty buňky vypadají jako moderní krevní vzorky," vysvětlil vedoucí výzkumného týmu Albert Zank.

Objev bude zajímat kriminalisty

Buňky se podařilo odebrat ze zřejmě smrtelného zranění na zádech po poranění šípem, jakožto i drobného poranění ruky, které utrpěl krátce před smrtí.

Nejprve v odebraných vzorcích pomocí běžného mikroskopu objevili částečky vypadající jako krev. K podrobnějšímu zkoumání ale bylo třeba použít mikroskop atomárních sil, což je zařízení, detekující miniaturní objekty na základě jejich vzájemné meziatomové přitažlivosti. Obraz povrchu sestavuje postupně, bod po bodu. Ve výsledku pak vědci získají trojrozměrný obraz.

3D snímek Ötziho krvinek.
3D snímek Ötziho krvinek. | Foto: European Academy Bolzano

Kromě pohledu do minulosti může mít Ötziho krev význam i pro budoucnost. Mohla by například otevřít dveře k novým metodám zkoumání vzorků krve při policejním vyšetřování. Přes veškerý pokrok totiž technici v mnoha případech stále nejsou schopni určit, jak dlouho už je nalezená krev na místě činu.

K ověření svého objevu použili vědci ještě jednu metodu - Ramanovu spektroskopii. Při ní se analyzuje rozptyl a změna intenzity zářeni při průchodu vzorkem laserového paprsku. Tím se identifikují molekuly obsažené ve vzorku. Italsko-německý tým prokázal ve vzorku přítomnost fibrinu - proteinu zodpovědném za srážení krve.

Ten se objevuje jen v čerstvých zraněních, během hojení se rozkládá. To tedy nasvědčuje domněnce, že Ötzi zemřel právě po zasažení šípem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy