Možná máme lék na Alzheimera, tvrdí britští vědci

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
14. 4. 2009 10:01
Dosavadní testy dávají naději, že se podařil průlom v dosud neúspěšném boji s nemocí
Léky.
Léky. | Foto: Reuters

Londýn - Britští vědci zkoušejí nový lék proti Alzheimerově chorobě a tvrdí, že dosavadní testy jsou velmi nadějné.

Svůj dosavadní výzkum zveřejnili  v odborném časopise Proceedings of the National Academy of Science.

Vědci z londýnské univerzity u pěti sledovaných pacientů dosáhli toho, že z jejich mozků mizí škodlivé bílkoviny, jejichž působení je považováno za hlavní příčinu Alzheimerovy choroby.

Tyto bílkoviny vytvářejí vlákna, která poškozují nervové buňky.

Britové se domnívají, že úspěch je důsledkem používání zkušebního preparátu, kterým se snaží postižené léčit. Lék má zatím pracovní označení CPHPC.  

"Účinného léku na tuto nemoc se zoufale nedostává a je možné, že jsme konečně nalezli cestu," řekla agentuře Reuters Rebecca Woodová z organizace Alzheimer´s Research Trust.

Pro Alzheimerovu nemoc je charakteristický úbytek nervových buněk v mozku. V jeho tkáni ubývá takzvaný acetylcholin, který přenáší vzruchy v nervové soustavě člověka. Při jeho nedostatku nervové buňky odumírají.

Na celém světě chorobou trpí přes 30 milionů převážně starších lidí, v České republice přes 100 tisíc osob. Postižení ztrácejí paměť a schopnost logického myšlení.

Agentura Reuters uvádí, že tlak na farmaceutické firmy roste, protože se stárnutím populace a větším počtem důchodců v Evropě se stává potřeba nalézt protilátku stále naléhavější.


 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy