Most v italském Janově se začne bourat do měsíce

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 8. 2018 21:27
Morandiho dálniční most, jehož část se před dvěma týdny zřítila v italském Janově a v jehož troskách zemřelo 43 lidí, by se měl začít bourat během zhruba 30 dnů. Oznámil to dnes guvernér regionu Ligurie Giovanni Toti. Předběžný demoliční plán i s návrhy nového mostu mu dnes předložila firma Autostrade per l'Italia, která objekt provozovala. Kdo nový most postaví, ale zatím není jasné. Toti dnes také oznámil, že východní část mostu by měla být zničena rychleji, pomocí výbušnin. Západní část bude rozebraná mechanickými prostředky kus po kusu, což zabere asi 20 dní.
Záběry z dronu. Italští hasiči natočili místo tragédie z výšky | Video: Hasiči Itálie
 

Právě se děje

před 27 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy