Monacký knížecí pár má dvojčata, holčičku a chlapce

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 12. 2014 22:20
Dívka sice přišla na svět jako první, chlapec se ale stává dědicem trůnu. Je to poprvé v historii Monaka, které vzniklo už ve 13. století, kdy se v knížecí rodině narodila dvojčata.
Monacký knížecí pár na fotografii ze svatby.
Monacký knížecí pár na fotografii ze svatby. | Foto: Reuters

Monako - Monackému knížecímu páru se ve středu narodila zdravá dvojčata - holčička sice přišla na svět jako první, druhý chlapeček se ale stává dědicem trůnu. Je to poprvé v historii Monaka, které vzniklo už ve 13. století, kdy se v knížecí rodině narodila dvojčata.

Dívka dostala jméno Gabriella Therese Marie a chlapec Jacques Honoré Rainier. Na oslavu jejich narození byla přichystána pompézní dělostřelecká salva. Po vypálení 42 ran se na 15 minut rozezněly zvony místních kostelů a poté sirény lodí, které kotví v tomto středomořském městském státě.

Knížecí pár ve snaze, aby nebyl zavalen dárky, vyzval podle agentury AFP občany, aby raději poslali peníze na dobročinnost.

Albert má již dvě nemanželské děti, které ale nemají nárok na nástupnictví.

Šestapadesátiletý Albert II. a o 20 let mladší bývalá reprezentantka Jihoafrické republiky v plavání Charlene se vzali před třemi lety. V Monaku šlo o první svatbu vládnoucího knížete od roku 1956, kdy se Albertův otec Rainier III. oženil s hollywoodskou herečkou Grace Kellyovou.

S tou je nová paní monackého knížecího paláce často srovnávána. Vysokou, štíhlou blondýnu Charlene, která není urozeného původu, už prý Monačané považují za důstojnou dědičku role Albertovy matky, kněžny Grace, která tragicky zahynula v roce 1982.

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Ženevě skončily rozhovory mezi Bidenem a Putinem

V Ženevě skončilo jednání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruského protějšku Vladimira Putina, jehož se účastnily rozšířené delegace obou stran, Oznámil to Bílý dům, podle něhož jde zároveň o konec dnešního americko-ruského summitu. Nyní se čekají tiskové konference, oba státníci by měli předstoupit před novináře každý zvlášť. Putin po skončení summitu oznámil, že se s Bidenem dohodl na návratu ruského velvyslance do Washingtonu a amerického ambasadora do Moskvy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy