Módní luxusní hodinky? Prý jen ty s dinosauřím trusem

ČTK ČTK
22. 3. 2010 11:30
Elitní švýcarská společnost Artya už využívala i měsíční prach či rez z Titaniku
Foto: Repro: artya.luxuryartpieces.com

Basilej - Švýcarský hodinář Yvan Arpa již používal měsíční prach a rez z Titaniku. Letos učinil nový krok a do svých posledních hodinářských kreací včlenil dinosauří exkrementy, napsala agentura AFP.

"Rozhodl jsem se jít dále a používat koprolit, tedy zkamenělé výkaly vymřelých živočichů," vysvětluje zakladatel hodinářského podniku Artya na salonu Baselworld, který se až do 25. března koná v severošvýcarské Basileji.

"Naštěstí je barva uvnitř nádherná a to je to staré 100 milionů let. Je to vynikající materiál," dodává Yvan Arpa, pětačtyřicetiletý matematik, jehož společnost má sídlo ve Vesenazu nedaleko Ženevy.

Zkamenělý trus, pocházející z býložravého dinosaura, jehož druh nemohl být stanoven, slouží jako bílý perleťový podklad s šedým a oranžovým žilkováním, na němž vynikají dvě černé ručičky. Celkový vzhled hodinek je hrubý, zdůrazněný řemínkem se svraštělou kůží.

Hodinky luxusní společnosti Artya.
Hodinky luxusní společnosti Artya. | Foto: Repro: artya.luxuryartpieces.com

"Každý kousek v ceně 12 tisíc švýcarských franků (216 tisíc korun) je jedinečný a především certifikovaný," zdůrazňuje Arpa. Ujišťuje, že existuje malý trh s dinosauřími fosiliemi.

"Lidé pracují se zlatem a stříbrem, ale já rád měním neušlechtilý materiál v ušlechtilý," podotýká hodinář, který se již proslavil tím, že jako první vyrobil hodinky za 300 tisíc franků (5,4 milionu korun), které neukazovaly hodiny, ale jen to, zda je den či noc.

Yvan Arpa se chlubí, že má velmi blízko k modernímu umění. "Je to přístup, který hodinářský průmysl vůbec nepoužívá," soudí.

Hodinář ve své poslední kolekci představuje rovněž hodinky zpracovávané za pomoci "blesků", tedy elektrických výbojů dosahujících až jednoho milionu voltů.

Yvan Arpa, jenž prohlašuje, že chce "uvažovat jiným způsobem" a změnit tradiční svět hodinářství, není jediný, kdo usiluje o originalitu. Jeho kolega Jean-Marie Schaller letos také o dinosaurech uvažoval.

Další hodinky značky Artya
Další hodinky značky Artya | Foto: Repro: artya.luxuryartpieces.com

Jeho firma Louis Moinet v Saint-Blaise na západě Švýcarska vytvořila model hodinek na základě fragmentů kosti býložravého dinosaura, který žil před 150 miliony let na severozápadě amerického kontinentu.

Hodinky s certifikátem dosvědčujícím pravost kosti, která v nich tvoří zrnitý červenohnědý podklad, se prodávají za 310 tisíc franků (5,6 milionu korun).

Na rozdíl od Arpova modelu mají všechno, co tradiční švýcarské luxusní hodinky mají mít: jsou vybaveny slavným vírem, složitým mechanismem umožňujícím překonávat účinky zemské přitažlivosti, které obvykle systém narušují, a rámečkem osázeným diamanty.

"Chceme spojovat hodinářské umění se zvláštními materiály," vysvětluje Jean-Marie Schaller.

V minulosti již do svých hodinek vmontoval kousek meteoritu pocházejícího z Marsu a z meteoritu nazvaného Rosettská deska podle egyptské žulové stély, která umožnila rozluštění hieroglyfů. Meteorit byl takto nazván proto, že je nejstarším dosud objeveným meteoritem ve sluneční soustavě. Je starý 4,56 miliardy let.

"Již jsme používali meteority, abychom vytvořili kolekci navozující iluzi cestování vesmírem, nyní chceme učinit totéž a vytvořit iluzi cestování časem," ujišťuje švýcarský hodinář.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na D1 na Benešovsku zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, tvoří se kolony

Na dálnici D1 na Benešovsku v sobotu zkomplikovaly provoz dvě hromadné nehody, které se staly kolem 29. kilometru ve směru na Prahu. Obešly se bez vážných následků, dálnice je průjezdná, ale tvoří se kolony, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

Podle prvotních informací jde o dvě nehody zhruba po čtyřech autech. "Jsou to všechno ťukance, není tam žádné zranění, maximálně nějaké lehčí. Dálnice není uzavřená, ale samozřejmě se tvoří kolony. Provoz je tam komplikovaný," uvedla mluvčí kolem 12:30.

Zdroj: ČTK
Další zprávy