Milost pro pedofila? Marocký král ji nechá prověřit

ČTK ČTK
4. 8. 2013 7:48
Pedofil Daniel Galván byl za zneužívání dětí odsouzen v Maroku k 30 letům vězení.
Španělský král Juan Carlos s marockým králem Muhammadem VI. v Marrákeši.
Španělský král Juan Carlos s marockým králem Muhammadem VI. v Marrákeši. | Foto: Reuters

Rabat - Marocký král Muhammad VI. v sobotu večer slíbil, že bude zahájeno vyšetřování ohledně udělení milosti španělskému pedofilovi.

Jeho propuštění označil král za politováníhodné, napsala v neděli agentura AFP.

Čtyřiašedesátiletý španělský pedofil Daniel Galván byl za opakované zneužívání dětí odsouzen v Maroku k 30 letům vězení.

Král Muhammad VI. udělil nedávno Galvánovi milost společně s 47 dalšími uvězněnými Španěly, a to na žádost španělského monarchy Juana Carlose, který v červenci Maroko navštívil. Proti omilostnění pedofila demonstrovali v pátek večer v Rabatu a dalších městech rozhořčení aktivisté.

"Král nařídil vyšetřit selhání, která vedla k tomuto politováníhodnému propuštění... a uložit nutné tresty," píše se v komuniké královského paláce.

"Král nebyl nikdy informován o povaze zločinů spáchaných touto osobou," dodává se v prohlášení, podle nějž by monarcha nikdy nesouhlasil s osvobozením Galvána, kdyby věděl o "odporných zločinech, za něž byl dotyčný odsouzen".

Galván, jehož soud poslal za mříže před 18 měsíci, podle verdiktu zneužíval a filmoval jedenáct dětí ve věku od čtyř do 15 let. Španělská a marocká média spekulují, že Galván dostal milost díky přímluvě španělské tajné služby, pro niž pracoval jako agent.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy