Miloš Jakeš chválí Fica. Je podle něj srozumitelný

Martin Novák Martin Novák
17. 11. 2012 17:00
Bývalý generální tajemník ÚV KSČ poskytl rozhovor měsíčníku ExtraPlus
Jakeš na letošních oslavách 1.máje.
Jakeš na letošních oslavách 1.máje. | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Bývalý generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Československa Miloš Jakeš  před výročím 17. listopadu po delší době promluvil s novináři.

Se slovenskými. Poskytl rozhovor měsíčníku ExtraPlus, který má blízko k nacionalistické Slovenské národní straně.

Řekl, že obdivuje suverénní vítězství současného slovenského premiéra a předsedy strany Smer - Sociální demokracie Roberta Fica, který v posledních parlamentních volbách získal 44 procent odevzdaných hlasů.

Uvedl, že hodnoty, které Fico reprezentuje, jsou pro lidi stále přitažlivé. Voliče si podle Jakeše premiér získal "komunistickou rétorikou."

"Slovo komunistická může být odporné nějakým pravicovým intelektuálům, ale většině obyčejných lidí ne. Naopak, vyvolává to v nich vzpomínku na jistoty za socialismu," řekl někdejší šéf československých komunistů měsíčníku.

Robert Fico.
Robert Fico. | Foto: Reuters

Fica prý lidé volí, protože mu rozumí.

"Dělá srozumitelnou politiku, které rozumějí široké masy. Tím, že založil novou stranu, nemusel řešit problémy minulosti, což je jeho další výhoda," domnívá se Jakeš.

Fico byl před listopadem 1989 členem KSČ a pak její slovenské nástupkyně, Strany demokratické levice. Smer založil v roce 1999.

Jakeš v srpnu oslavil devadesáté narozeniny a ještě před tím se objevil na mítinku u příležitosti 1. máje, pořádaném v Praze KSČM.

V Bratislavě stále žije jeho někdejší kolega z politbyra Vasil Bilak, tomu je dokonce už pětadevadesát let.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Španělské státní dráhy Renfe Operadora jednají o převzetí podílu 50 procent ve společnosti Leo Express. Informoval o tom list El País

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze

Brazilský nejvyšší soud zrušil rozsudek, který uznal bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silva vinným v korupční kauze. Podle soudce Edsona Fachina případ nespadal do kompetence soudu ve městě Curitiba, který rozsudek vynesl, napsala agentura Reuters. Soudce proto nařídil, aby se případem znovu zabýval federální soud v Brasílii. Proti rozhodnutí se státní zástupce odvolá. Lula obvinění z úplatkářství dlouhodobě odmítá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy