Miláček národa zemřel, Zéland truchlí nad tučňákem

Jana Černá
22. 2. 2013 20:10
Ušel 2000 kilometrů, boj o život ale nakonec prohrál
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Wellington - Říkali mu Happy Feet Junior. Podle známého kresleného filmu z roku 2006 a jeho hlavním hrdinovi, stepujícím tučňákovi jménem Mumble.

Na své pouti překonal kolem 2000 kilometrů, než se v neděli překvapivě vynořil na břehu Severního ostrova Nového Zélandu. Přestože Novozélanďané dělali všechno pro to, aby přežil, svůj boj o život nakonec prohrál.  

Nalezeného tučňáka královského měli od pondělí v péči veterináři z wellingtonské zoo. Byl teprve třetím svého druhu, který se na ostrovech objevil.

Podle pracovníků zoo pocházel z kolonie na ostrově Macquarie jihozápadně od Zélandu. Jeho objevení připomnělo rok a půl starý případ, kdy na ostrovy zavítal tučňák císařský - Happy Feet číslo 1. Jeho záchrana a následné vypuštění zpět do volné přírody s nadšením sledoval celý svět.

Čtvrtý na ostrovech

Happy Feet Juniora našli v kritickém stavu v jihovýchodní části ostrova v oblasti Wairarapa, podle serveru OneNews se objevil v zálivu Tora. Byl silně podvyživený, navíc mu nefungovaly ledviny.

"Vzhledem k tomu, že tučňák připlaval s téměř třemi kilogramy podváhy (běžně váží 4 až 7 kilogramů - pozn. red), neměl absolutně žádné zásoby. Předpokládáme, že selhání ledvin diagnostikované po jeho nalezení vedlo k selhání ostatních orgánů," řekla hlavní veterinářka zoo Lisa Agrillová.

"Ošetřovatelství volně žijících zvířat je velmi náročný obor, a přestože jsme dělali, co jsme mohli, tučňák bohužel nepřežil," dodala Agrillová pro agenturu AFP.

Tučňákovi se v zoo dostalo veškeré péče, podívejte se na video:

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejslavnější "Happy Feet" z novozélandské tučňákové čtyřky v červnu 2011 podstoupil několik výplachů žaludku, protože snědl písek, a dostal speciální příbytek s neustále doplňovaným ledem, aby se nepřehříval.

Jeho život sledovala 24 hodin denně televizní kamera, čímž získal mnoho fanoušků. Po vypuštění na moře bylo možné jeho polohu sledovat přes GPS. Signál se ale po několika dnech ztratil, uvádí AFP.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 56 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy