Mexické Dušičky ovládne narkobaron "Prcek" Guzmán. Jeho maska jde na dračku

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
19. 10. 2015 20:35
Joaquín Guzmán - přezdívaný Prcek - je nejhledanější drogový dealer na světě. Poté, co uprchl z mexického vězení, na něj Spojené státy vypsaly odměnu ve výši pět milionů dolarů. S blížícím se svátkem mrtvých v Mexiku se na jeho legendě rozhodla po svém vydělat firma vyrábějící kostýmy. Po tisících prodává latexové masky s Guzmánovou podobou spolu s pruhovaným vězeňským oblekem.
Latexové masky nehledanějšího muže v Mexiku.
Latexové masky nehledanějšího muže v Mexiku. | Foto: Reuters

Mexico City - Obličej nejhledanějšího drogového narkobarona bude na začátku listopadu v Mexiku k vidění na každém rohu. Latexové masky s podobou Joaquína Guzmána ovládnou mexický Halloween.

Svátek mrtvých, který je masovější obdobou českých dušiček, připadá na prvního a druhého listopadu a u Mexičanů je snad ještě oblíbenější než Vánoce.

Slaví se podobně jako karneval, kdy život ve městech ovládnou masky čarodějnic, smrtek, čertů a letos pravděpodobně i nejmocnějšího a nejobávanějšího muže v zemi.

"Prcek" v pruhovaném

Útěk z věznice s nejvyšším stupněm ostrahy oživil letos v červenci legendu o nejmocnějším drogovém dealerovi na světě. Spojené státy americké vypsaly za informace vedoucí k jeho dopadení odměnu ve výši pěti milionů dolarů.

Na muži, jehož majetek se odhaduje na zhruba miliardu dolarů, se dá ale vydělat i bez toho, aby se muselo nutně podstupovat riziko, které je s donášením na policii spojené.

Pokusila se o to alespoň mexická společnost Grupo Rev, která se zabývá výrobou a prodejem kostýmů. S blížícím se největším mexickým svátkem nabízí zákazníkům hit letošního roku - latexovou masku "Prcka" spolu s vězeňským oblekem. Za 39 amerických dolarů.

Maska nejhledanějšího drogového bosse světa má na svátek mrtvých své opodstatnění. Guzmán, kterému jsou za jeho dlouhou kariéru na vrub přičítány tisíce vražd, strach vyvolává. Je hlavou obávaného a nejmocnějšího mexického kartelu Sinaloa. Ovládá obchod s kokainem, marihuanou a metamfetaminem a drogami zásobuje především americký trh.

Joaquín Guzmán jako předloha halloweenských masek v Mexiku.
Joaquín Guzmán jako předloha halloweenských masek v Mexiku. | Foto: Reuters

V minulosti byl několikrát zatčen a od svého útěku z vězení v roce 2001 byl považován za jednoho z nejhledanějších a zároveň nejmocnějších uprchlíků. Znovu byl dopaden až po třinácti letech loni v únoru.

Po několika měsících se mu však letos v červnu podařilo opět uprchnout, a to z mexické věznice s nejvyšším stupněm ostrahy, kde byl držen na samotce pod čtyřiadvacetihodinovým dohledem kamerového systému. Vykopal si ve své cele přes jeden a půl kilometru dlouhý tunel a beze stopy zmizel.

Během několika posledních dní mu však mexické úřady začaly znovu šlapat na paty. Příslušníkům bezpečnostních sil, kteří po něm pátrají na severozápadě Mexika, uniká jen těsně. Podle prohlášení mexické vlády z minulého týdne dokonce při posledním pokusu o dopadení utrpěl dnes již téměř šedesátiletý Guzmán zranění obličeje a nohy.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že se Prcek vrátil do svého rodného kraje Sinaloa, kde se zatím úspěšně ukrývá.

"Je to pro nás vtipný způsob kritiky naší vlády, která Prcka chytila a jen o pár měsíců později sledovala, jak zase prchá," vysvětluje v rozhovoru pro Washington Post majitel firmy Grupo Rev Diego Esponda.

Jeho kostýmy Guzmána v pruhovaném mundúru se zatím prodávají podle očekávání dobře, a to nejen v Mexiku, ale také v USA.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy