Mazda svolává 90 tisíc aut. Toyota stahuje Lexus

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 4. 2010 17:38
Japosnké výrobce automobilů postihly další trable
Ve svolávání aut s přehledem vede Toyota, má na kontě 8 milionů
Ve svolávání aut s přehledem vede Toyota, má na kontě 8 milionů | Foto: Reuters

Tokio - Ještě nestačily utichnout zprávy o problémech Toyoty, a už se objevil další problém u jiné japonské automobilky. Mazda musí povolat do servisů 90 tisíc vozů modelu Axela.

Podle tiskového mluvčího Mazdy je na vině konstrukční vada převodovky. V Japonsku musí být zkontrolováno 55 tisíc a v Číně 35 tisíc vozů.

Minulý měsíc zase musel výrobce aut Mazda svolat 12 300 vozů CX-9 crossover, u nichž hrozilo přehřátí sedaček. I přes tyto problémy ale Mazda v počtu svolaných vozidel zdaleka nedosahuje čísel Toyoty, která musela po celém světě prověřit na osm milionů vozů.

Aby toho nebylo málo, BBC dnes přinesla zprávu, že Toyota stahuje zastavuje prodej všech vozů Lexus GX 460 poté, co americký motoristický časopis informoval o tom, že u těchto vozů hrozí vysoké riziko převrácení.

Vedení Toyoty nejdříve oznámilo, že prověří všechny své modely vozů typu SUV, poté zastavilo prodej ve Spojených státech a Kanadě, aby nakonec stáhlo z prodeje všechny Lexusy GX 460 ve zbytku světa. Kromě severní Ameriky je ale tento model v současné době prodáván jen na Blízkém východě a v Rusku. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy