Máme tu příliš cizinců, řekl Sarkozy. Chce být zvolen

Simona Holecová
7. 3. 2012 8:05
Sám synem imigranta, francouzský prezident chce jejich počty omezit
Nicolas Sarkozy během rozhovoru pro francouzskou státní televizi. Snímek ze 6. března 2012.
Nicolas Sarkozy během rozhovoru pro francouzskou státní televizi. Snímek ze 6. března 2012. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy touží po znovuzvolení. A zjevně je ochoten pro obhájení svého mandátu zahrát i na hodně populistické struny.

Jak informovala stanice BBC, v úterý se šéf Elysejského paláce nechal slyšet, že ve Francii je "příliš mnoho cizinců. A proces integrace funguje hůř a hůř".

Prezidentské volby čekají Francii 22. dubna, kdy se odehraje první kolo. Podle aktuálních průzkumů voličských preferencí jej zatím výrazně přehrává socialista Francois Hollande, který by jej porazil v prvním i případném druhém kole.

Sarkozy se tak nyní zjevně snaží utrhnout konzervativní voliče krajně pravicové Národní fronty, kterou vede Marine Le Penová.

Právě ti by mohli slyšet na nejnovější slib, že v případě svého znovuzvolení omezí příliv přistěhovalců do země. Plánuje, že by se roční počet přistěhovalců snížil z nynějších 180 tisíc na zhruba 100 tisíc. "Chci, aby Francie zůstala otevřenou zemí, protože to je francouzská tradice... ale nechci imigraci, která by byla založena jen na touze po sociálních dávkách," uvedl Sarkozy.

Dále slíbil, že omezí některé dávky pro imigranty, kteří v zemi pobývají nad 10 let, a už tedy měli možnost začlenit se tak, aby jim stát nemusel dotovat bydlení.

Pikantní na tom je, že sám Nicolas Sarkozy má kořeny mimo Francii. Jeho otec byl přistěhovalcem z Maďarska.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy