Lucembursko je třetí zemí EU,kde bude legální eutanázie

Dominik Jandl, djl, man
18. 12. 2008 19:47
Parlament schválil zákon o eutanázii těsnou většinou
Velkovévodovi Henrimu brání v podpisu zákona svědomí
Velkovévodovi Henrimu brání v podpisu zákona svědomí | Foto: Reuters

Lucemburk - Lucemburský parlament dnes schválil legalizaci eutanázie v nejmenší členské zemi Evropské unie.

Ta se tak stane třetím státem EU, kde bude eutanázie legální. Dosud je tomu tak v Nizozemsku a Belgii. V Evropě ji tolerují ještě ve Švýcarsku.

V šedesátičlenném parlamentu hlasovalo pro eutanázii 31 poslanců. 26 bylo proti, tři se zdrželi.

Velkovévoda Henri zřejmě přijde v souvislosti se zákonem o právo veta nad zákony schválenými parlamentem. Nechal se totiž slyšet, že práva veta využije, pokud poslanci návrh zákona o eutanázii schválí. 

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker oznámil, že by měla být přepsána ústava, aby vévoda nové zákony "neschvaloval, ale pouze podepisoval".

"To znamená, že zákony jen technicky uvede v platnost," citovala premiéra agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

Podmínkou je souhlas dvou lékařů

Lucembursko je konstituční monarchií, ve které panovníkovi náleží exekutivní pravomoc spočívající právě "jen" v definitivním stvrzování zákonů.

Návrh zákona o eutanázii a asistované sebevraždě má zmírnit utrpení nevyléčitelně nemocných, když o to opakovaně zažádají.

Podmínkou je jednomyslný souhlas dvou lékařů a zároveň panelu odborníků. Návrh se do závěrečného čtení pravděpodobně dostane ještě před koncem roku.

Svědomí? Mají ho oba

Ke změně ústavy, která vyžaduje dvě třetiny poslaneckých hlasů, však podle Junckera dojde ještě dříve.

Zákony schválené palramentem musí vstoupit v platnost, říká premiér Juncker
Zákony schválené palramentem musí vstoupit v platnost, říká premiér Juncker | Foto: Reuters

Třiapadesátiletý vévoda Henri svůj odmítavý postoj zdůvodnil svědomím, které mu v podpisu brání.

Paradoxem na celé věci je to, že premiér Juncker je členem Křesťansko-sociální strany. A stejně jako jeho spolustraníci v parlamentu hlasoval proti návrhu.

Důvod, proč chce i přesto změnit ústavu, je podle něj nasnadě.

"Chápu, že velkovévoda má morální výhrady. Ale věřím, že pokud jednou parlament schválí nějaký zákon, musí také vstoupit v platnost," nechal se slyšet.

Junkerova strana zůstala při hlasování o eutanázii v parlamentu osamocena. Sociální demokraté, její koaliční partner, totiž "zběhli" k opozičnímu táboru liberálů a zelených a normu podpořili.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy