Lucembursko je třetí zemí EU,kde bude legální eutanázie

Dominik Jandl, djl, man
18. 12. 2008 19:47
Parlament schválil zákon o eutanázii těsnou většinou
Velkovévodovi Henrimu brání v podpisu zákona svědomí
Velkovévodovi Henrimu brání v podpisu zákona svědomí | Foto: Reuters

Lucemburk - Lucemburský parlament dnes schválil legalizaci eutanázie v nejmenší členské zemi Evropské unie.

Ta se tak stane třetím státem EU, kde bude eutanázie legální. Dosud je tomu tak v Nizozemsku a Belgii. V Evropě ji tolerují ještě ve Švýcarsku.

V šedesátičlenném parlamentu hlasovalo pro eutanázii 31 poslanců. 26 bylo proti, tři se zdrželi.

Velkovévoda Henri zřejmě přijde v souvislosti se zákonem o právo veta nad zákony schválenými parlamentem. Nechal se totiž slyšet, že práva veta využije, pokud poslanci návrh zákona o eutanázii schválí. 

Lucemburský premiér Jean-Claude Juncker oznámil, že by měla být přepsána ústava, aby vévoda nové zákony "neschvaloval, ale pouze podepisoval".

"To znamená, že zákony jen technicky uvede v platnost," citovala premiéra agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

Podmínkou je souhlas dvou lékařů

Lucembursko je konstituční monarchií, ve které panovníkovi náleží exekutivní pravomoc spočívající právě "jen" v definitivním stvrzování zákonů.

Návrh zákona o eutanázii a asistované sebevraždě má zmírnit utrpení nevyléčitelně nemocných, když o to opakovaně zažádají.

Podmínkou je jednomyslný souhlas dvou lékařů a zároveň panelu odborníků. Návrh se do závěrečného čtení pravděpodobně dostane ještě před koncem roku.

Svědomí? Mají ho oba

Ke změně ústavy, která vyžaduje dvě třetiny poslaneckých hlasů, však podle Junckera dojde ještě dříve.

Zákony schválené palramentem musí vstoupit v platnost, říká premiér Juncker
Zákony schválené palramentem musí vstoupit v platnost, říká premiér Juncker | Foto: Reuters

Třiapadesátiletý vévoda Henri svůj odmítavý postoj zdůvodnil svědomím, které mu v podpisu brání.

Paradoxem na celé věci je to, že premiér Juncker je členem Křesťansko-sociální strany. A stejně jako jeho spolustraníci v parlamentu hlasoval proti návrhu.

Důvod, proč chce i přesto změnit ústavu, je podle něj nasnadě.

"Chápu, že velkovévoda má morální výhrady. Ale věřím, že pokud jednou parlament schválí nějaký zákon, musí také vstoupit v platnost," nechal se slyšet.

Junkerova strana zůstala při hlasování o eutanázii v parlamentu osamocena. Sociální demokraté, její koaliční partner, totiž "zběhli" k opozičnímu táboru liberálů a zelených a normu podpořili.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy