Lucemburk - Nárok na plnou dovolenou u občanů EU nezaniká ani v případě delší nemoci. Zaměstnavatel je i dlouhodobě nemocnému nucen dát dovolenou či za ni vyplatit finanční náhradu v plném rozsahu.
Vyplývá to z úterního rozhodnutí Evropského soudního dvora (ESD), nejvyššího soudu Evropské unie se sídlem v Lucemburku.
"Pracovník neztrácí svůj nárok na placenou dovolenou za kalendářní rok, který nemohl uplatnit z důvodu nemoci," stojí v tiskovém prohlášení soudu. "Za nevyčerpanou dovolenou za kalendářní rok mu musí být vyplacena finanční náhrada."
Soud své rozhodnutí zdůvodnil klauzulí v direktivě Evropské unie z roku 1993, která se týká pracovní doby a říká, že zaměstnanci mají "nárok na minimální období placené roční dovolené".
Nepříliš spokojeni však podle serveru EUobserver budou s tímto rozsudkem zřejmě zaměstnavatelé.
"Nechápu logiku tohoto rozhodnutí," řekl serveru generální ředitel britské obchodní komory David Frost. "V době, kdy se britští podnikatelé snaží vypořádat s nejhorším ekonomickým propadem za poslední nejméně jednu generaci, se toto rozhodnutí tvrdě firem dotkne, a to v tom nejhorším možném čase."
Soud se záležitostí zabýval z podnětu britské Sněmovny lordů a německého úřadu práce v Düsseldorfu.