Lidé dnes nechali auta doma. Od Přerova až po Hongkong

Monika Horáková
22. 9. 2010 15:00
Svět dnes zkouší žít bez aut.

Praha - Den bez aut si celý svět připomíná již několik let. V Evropě se připojují velká města i menší obce devět let.  

V Přerově dostali cestující v autobusech od dopravce snídani. V Praze proběhne tradiční cyklojízda. Rakouské dráhy poskytují padesátiprocentní slevy na vlakové jízdné a premiér Hongkongu Donald Tsang se nenechal odvézt svým mercedesem až k úřadu, ale trasu ušel symbolicky pěšky.

O českém Dni bez aut informoval deník Aktuálně.cz již před čtyřmi lety. Tehdy se k události připojilo 44 obcí a měst. Letos se jich zapojí více než šedesát.

Do tohoto počtu jsou zahrnuty ty, které podepsaly tzv. chartu a mimo jiné se tím například zavázaly, že 22. září, na nějž připadá Den bez aut, uzavřou alespoň část komunikací pro automobily. Projíždět bude moci pouze hromadná doprava a cyklisté. Vstup bude umožněn samozřejmě i pěším.

V Rakousku se Dne bez aut účastní 435 obcí. Obyvatelé Vídně mohou celý den využívat městskou hromadnou dopravu pouze s jedním lístkem za 1,80 eur. A nejen to - město uzavře na devět hodin slavnou Ringstrasse, kterou navíc pokryje zeleným trávníkem. Lidé si zde tak budou moci odpočinout, případně udělat piknik.

Také rakouská železnice nezůstala pozadu. U příležitosti Dne bez aut nabízejí dráhy cestujícím po vyplnění formuláře cestování po celém Rakousku za poloviční cenu, a to po dobu 14 dnů. Doufají, že se lidem cestování po železnici zalíbí a zůstanou při něm i po skončení akce.  

Bez automobilů i mimo Evropu

Den bez aut sahá i za evropské hranice. Obyvatelé Dubaje si rovněž připomínají "World Car Free Day". V Dubaji je podle serveru Dubai News registrováno více než milion automobilů. Ty denně vyprodukují více než 20 milionů kilogramů kysličníku uhličitého.  

V Hongkongu se ke Dni bez aut aktivně přihlásil premiér Donald Tsang. Šestašedesátiletý politik ušel symbolicky trasu ke svému úřadu pěšky. Také ministr životního prostředí pojal Den bez aut vážně. K cestě do práce využil městskou hromadnou dopravu.  

Představitelé Greenpeace na sebe nenechali s pochvalou pro premiéra dlouho čekat. Dodali ovšem, že Tsang by měl do práce chodit pěšky každý den, protože z jeho bydliště do úřadu "to má asi 500 kroků".    

 

Právě se děje

před 6 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy