Lidé dnes nechali auta doma. Od Přerova až po Hongkong

Monika Horáková
22. 9. 2010 15:00
Svět dnes zkouší žít bez aut.

Praha - Den bez aut si celý svět připomíná již několik let. V Evropě se připojují velká města i menší obce devět let.  

V Přerově dostali cestující v autobusech od dopravce snídani. V Praze proběhne tradiční cyklojízda. Rakouské dráhy poskytují padesátiprocentní slevy na vlakové jízdné a premiér Hongkongu Donald Tsang se nenechal odvézt svým mercedesem až k úřadu, ale trasu ušel symbolicky pěšky.

O českém Dni bez aut informoval deník Aktuálně.cz již před čtyřmi lety. Tehdy se k události připojilo 44 obcí a měst. Letos se jich zapojí více než šedesát.

Do tohoto počtu jsou zahrnuty ty, které podepsaly tzv. chartu a mimo jiné se tím například zavázaly, že 22. září, na nějž připadá Den bez aut, uzavřou alespoň část komunikací pro automobily. Projíždět bude moci pouze hromadná doprava a cyklisté. Vstup bude umožněn samozřejmě i pěším.

V Rakousku se Dne bez aut účastní 435 obcí. Obyvatelé Vídně mohou celý den využívat městskou hromadnou dopravu pouze s jedním lístkem za 1,80 eur. A nejen to - město uzavře na devět hodin slavnou Ringstrasse, kterou navíc pokryje zeleným trávníkem. Lidé si zde tak budou moci odpočinout, případně udělat piknik.

Také rakouská železnice nezůstala pozadu. U příležitosti Dne bez aut nabízejí dráhy cestujícím po vyplnění formuláře cestování po celém Rakousku za poloviční cenu, a to po dobu 14 dnů. Doufají, že se lidem cestování po železnici zalíbí a zůstanou při něm i po skončení akce.  

Bez automobilů i mimo Evropu

Den bez aut sahá i za evropské hranice. Obyvatelé Dubaje si rovněž připomínají "World Car Free Day". V Dubaji je podle serveru Dubai News registrováno více než milion automobilů. Ty denně vyprodukují více než 20 milionů kilogramů kysličníku uhličitého.  

V Hongkongu se ke Dni bez aut aktivně přihlásil premiér Donald Tsang. Šestašedesátiletý politik ušel symbolicky trasu ke svému úřadu pěšky. Také ministr životního prostředí pojal Den bez aut vážně. K cestě do práce využil městskou hromadnou dopravu.  

Představitelé Greenpeace na sebe nenechali s pochvalou pro premiéra dlouho čekat. Dodali ovšem, že Tsang by měl do práce chodit pěšky každý den, protože z jeho bydliště do úřadu "to má asi 500 kroků".    

 

Právě se děje

Další zprávy